Ukrajina v sobotu několik hodin nepouštěla osobní automobily na Krymský poloostrov. Cestující museli vozy nechat na ukrajinské straně a přecházet hranici pěšky.

Informovaly o tom ruské agentury, podle nichž Kyjev omezuje i autobusové linky a vlakovou dopravu mířící na Krym, který v březnu anektovalo Rusko.

"Kvůli těmto omezením se na hranicích začaly tvořit fronty občanů, kteří byli nuceni opustit osobní dopravní prostředky a jít na stranu Ruské federace pěšky," citovala agentura Interfax sdělení tiskové služby krymské celnice. Ruské úřady prý pro tyto lidi zajistily kyvadlovou dopravu.

Agentura TASS dodala, že podle krymských úředníků ukrajinští celníci nebránili průjezdu osobním automobilům jedoucím opačným směrem, tedy z Krymu na Ukrajinu.

Krymská celní služba uvedla, že odpoledne Ukrajinci hraniční přechody pro osobní vozy opět otevřeli.

Podle agentury TASS se problémy týkaly přechodů Armjansk a Perekop, zatímco třetí přechod Džankoj, který je posledním na hranicích s Krymem, fungoval normálně.

Tiskové agentury v této souvislosti připomínají, že ukrajinské úřady už v pátek nařídily dopravním společnostem zastavit autobusové linky vedoucí na Krym.

Autobusy, které už na Krym přijely, ale zatím stále nabírají pasažéry k cestě na Ukrajinu a ukrajinská strana je do země pouští.

V sobotu "krymský ministr dopravy" Anatolij Curkin agentuře Interfax řekl, že Ukrajina jednostranně přestala vypravovat vlakové soupravy určené pro Krym.

Železniční doprava mezi poloostrovem a ukrajinskými městy má totiž být 29. prosince zastavena.

Související