Ukrajinský parlament v úterý schválil zrušení neutrality a rozhodl, že země bude usilovat o členství v Severoatlantické alianci. Pro návrh, který předložil prezident Petro Porošenko, hlasovalo 303 ze 450 poslanců.
Podle Kyjeva neutralita neodvrátila ruskou agresi, a není tak odůvodněná. Prezident Porošenko vstup do NATO přislíbil kvůli ruské podpoře východoukrajinských rebelů, píše BBC. Rusko zásobování rebelů zbraněmi odmítá a proti rozhodnutí Ukrajiny se ostře ohradila.
Pro Porošenka je zapojení do aliance a do Evropské unie pro Ukrajinu cestou, která nemá alternativu. "Napravili jsme chybu a hlasovali proti postavení mimo bloky," napsal prezident na Facebooku v reakci na výsledky hlasování.
Podle názoru ukrajinských poslanců přispěje odmítnutí neutrality k integraci země do evropského a euroatlantického prostoru. Ministr zahraničí Pavlo Klimkin v debatě o návrhu zákona prohlásil, že nový status Ukrajině napomůže prosazovat svou zahraniční politiku v souladu s národními zájmy a možnostmi.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil zrušení ukrajinské neutrality za nový krok ke zvýšení napětí ve vztazích s Moskvou. "Je to kontraproduktivní, jen to zesiluje konfrontaci," řekl novinářům v Moskvě.
"Vytváří se iluze, že přijetím podobných zákonů lze vyřešit hlubokou vnitropolitickou krizi na Ukrajině," řekl ministr. Daleko rozumnější by podle něj byl dialog Kyjeva s povstalci.
Podle stálého představitele Ruska při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Andreje Kelina jde o nepřátelský akt vůči Moskvě, který ale Ukrajině nic konkrétního nepřinese.
"Ukrajinský prezident předložil v parlamentu návrh na opuštění neutrality, v podstatě přihlášku do NATO, což dělá z Ukrajiny potenciálního nepřítele Ruska," napsal podle ruské agentury ITAR-TASS na svůj facebookový účet ruský premiér Dmitrij Medveděv ještě před schválením ukrajinského návrhu. Dodal, že toto rozhodnutí spolu s novým americkým zákonem o protiruských sankcích bude mít trestuhodné následky a Rusko na ně bude muset reagovat.
Žádost o vstup nejdříve za šest let
Ve schválené novele zákonů O základech národní bezpečnosti a O zásadách vnitřní a zahraniční politiky se nyní uvádí, že Ukrajina bude prosazovat kurz "na prohloubení spolupráce s organizací Severoatlantické smlouvy s cílem dosáhnout kritérií nezbytných pro členství v této organizaci".
Návrhy na zrušení neutrality byly v úterý v kyjevském parlamentu předloženy čtyři, poslanci nakonec odhlasovali návrh prezidentský. Rozdíly v předložených návrzích byly podle ukrajinských novinářů jen symbolické.
Porošenko hovořil o novém bezpečnostním směřování země na sobotní schůzi Rady národní bezpečnosti a obrany. Dosavadní odmítání příklonu země k NATO označil za největší chybu bývalého ukrajinského vedení. Neutralitu do ukrajinských zákonů prosadil v červenci 2010 tehdejší prezident Viktor Janukovyč.
Rusko podkopalo euroatlantickou bezpečnost, řekl šéf NATO Stoltenberg - čtěte ZDE
Ruské bombardéry zneklidňují Evropu. V jeden moment jich NATO napočítalo 28 - čtěte ZDE
Okamžitá žádost o vstup do aliance ale podle Porošenka není na pořadu dne. Kyjev bude nejprve usilovat o přechod na standardy a regule NATO, což potrvá nejméně šest let. O členství země ve vojenském bloku pak musí podle Porošenka rozhodnout Ukrajinci v referendu.
Proti směřování Ukrajiny do aliančních struktur se staví některé alianční státy. Šéf NATO Jens Stoltenberg koncem listopadu prohlásil, že Ukrajina se může stát členským státem, pokud naplní potřebné předpoklady.
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier naproti tomu zhruba ve stejné době řekl, že Kyjev by s členstvím v alianci neměl počítat. "Připouštím partnerské vztahy, nikoli členství," řekl Steinmeier.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist