Epidemie eboly v západní Africe nejspíš potrvá nejméně do konce příštího roku. Uvedl to vědec Peter Piot, který před lety pomohl tento smrtelný vir odhalit. Po návratu z oblasti epidemie ve čtvrtek stanici BBC řekl, že se v boji proti chorobě výrazně pokročilo, ale že si její zdolání vyžádá ještě nějaký čas.

"Epidemie eboly je tam stále velmi silná. Lidé stále umírají, objevují se stále nové případy. Musíme se připravit na dlouhé úsilí ... asi po celý rok 2015," odhadl belgický vědec, který zastává významné funkce v OSN a Světové zdravotnické organizaci (WHO).

Nynější epidemie eboly je nejsmrtelnější od objevení viru v roce 1976. Již si podle WHO vyžádala více než 7500 obětí z celkového počtu nejméně 19 340 nakažených. Oběti pocházejí zejména ze tří západoafrických zemí: Sierry Leone, Libérie a Guiney. Několik lidí ale již dříve zemřelo i v Nigérii, Mali, Španělsku a USA.

Nyní se v Africe začaly testovat americké vakcíny proti ebole a první výsledky jsou podle lékařů slibné. Po dobrovolnících z USA vědci provedli zkoušky také na vzorku dospělých Uganďanů. Vakcína je údajně účinnější než ostatní přípravky testované na lidech původem z Afriky, informoval medicínský časopis The Lancet.

Podle předběžných závěrů amerického Národního ústavu zdraví (NIH) je vakcína bezpečná a vyvolala imunitní reakci jak u amerických, tak u ugandských dobrovolníků. Cílem podání vakcín je vyvolat imunitní reakci a tvorbu protilátek, které by s infekcí dokázaly bojovat. Proti ebole žádná vakcína dosud neexistuje. Kromě aktuálně testované NIH je v procesu klinických zkoušek ještě několik dalších.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist