Newyorský lékař, který se nedávno vrátil ze západní Afriky, měl pozitivní testy na ebolu.

V noci na pátek to uvedl starosta New Yorku Bill de Blasio, který tak potvrdil spekulace médií. Jde o první případ eboly v největším městě Spojených států a čtvrtý potvrzený případ v této zemi.

Třiatřicetiletý Craig Spencer je členem mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic. Léčil pacienty s ebolou v Guineji, jednom ze tří západoafrických států, které epidemie zasáhla nejvíce.

Z Guineje se Spencer vrátil před týdnem. Poté dostal horečku a průjem. Ve čtvrtek to oznámil organizaci Lékaři bez hranic. Speciální tým v ochranných oblecích pak lékaře dopravil z bytu na Manhattanu do nedaleké nemocnice Bellevue.

Guvernér státu New York Andrew Cuomo uvedl, že Spencer byl v přímém kontaktu se čtyřmi lidmi. Tři z nich, včetně lékařovy snoubenky, jsou nyní v karanténě. Příznaky nemoci podle newyorských úřadů nemají. Čtvrtou osobou je řidič taxi, u kterého bylo nebezpečí nákazy vyloučeno.

"V úvodu chceme prohlásit, že Newyorčané nemají žádný důvod k obavám," uvedl podle agentury AP de Blasio. Newyorčanům, kteří nebyli vystaveni nebezpečí, podle něj nehrozí žádné riziko.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bude nyní provádět další testy, aby potvrdilo předběžný výsledek. CDC také do New Yorku vyslalo tým expertů vyčleněných pro boj proti ebole.

Newyorské úřady začaly procházet lékařovy kontakty, aby zjistily, kdo další by případně mohl být ohrožen.

Podle činitelů, které citovala agentura Reuters, Spencer na newyorské mezinárodní letiště J. F. Kennedyho přiletěl 17. října a prošel zdravotnickou kontrolou pro cestující z Guineje, Libérie a Sierry Leone. Podle CDC absolvoval několik stupňů prohlídky a neměl horečku ani další příznaky nemoci.

Spencer dále uvedl, že než onemocněl, šel si zaběhat, jel metrem a ve středu si vzal taxi. Ten den se již cítil unavený, horečku ale prý dostal až ve čtvrtek ráno.

Obavy z šíření eboly v USA rostou od chvíle, kdy byl v Texasu hospitalizován první člověk s touto nemocí - Liberijec, který s ebolou do USA přicestoval z Afriky a 8. října zemřel. Virem se infikovaly i dvě sestry, které ho ošetřovaly. Jedna z nich se podle prohlášení rodiny zřejmě uzdravila. Druhá nakažená zdravotní sestra se podle všeho rovněž uzdraví.

Ebola se přenáší přímým kontaktem s tělními tekutinami nakažených. Podle newyorských činitelů je pro běžného obyvatele města pravděpodobnost nákazy malá.

První případ eboly potvrdil také západoafrický stát Mali. Pacientem je dvouletá holčička, která nedávno přijela ze sousední Guineje. Světová zdravotnická organizace už oznámila, že do země posílá své experty, aby s bojem proti smrtícímu viru pomohli.

Čtete rádi IHNED.cz? Klikněte a podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová Lupa 2014. Děkujeme!