K léčbě nakažených ebolou by mohla být z počátku nadcházejícího roku, než budou k dispozici v dostatečném množství experimentální vakcíny a léky, použita krev přeživších.

Podle agentury Bloomberg s tím počítá Světová zdravotnická organizace (WHO), která v pondělí oznámila, že testování krevních transfuzí začne v Guineji, Libérii a Sieře Leone v příštích týdnech. Transfuze krve od přeživších již lékaři neoficiálně experimentálně zkoušejí. Zatím ale i přes jisté úspěchy nebylo potvrzeno, zda tento postup skutečně pomáhá.

"Je to stále neprobádaná léčba," prohlásil David Wood, který má v rámci WHO na starosti koordinaci transfuzních pokusů. "I přes to ale všichni souhlasí s tím, že je to rozumná léčebná možnost," dodal.

Výsledky studie WHO, kterou lékaři provedou na stovkách nakažených ve třech nejpostiženějších afrických zemích, se očekávají počátkem roku 2015. Pokud se potvrdí přínos transfuzí, okamžitě se začne s širším využíváním krve.

Vědci prozatím nevědí, proč imunitní systém některých lidí dokáže včas nastartovat dostatečnou tvorbu protilátek, zatímco u jiných se tělo neumí samo bránit. U transfuzí se vychází z toho, že krev přeživších by mohla imunitní systém nakažených povzbudit tak, aby začal sám potřebné protilátky tvořit.

WHO již v srpnu vyzývala k prioritnímu využívání krve vyléčených, protože testování této metody není časově tolik náročné, než je například ověřování účinnosti a nezávadnosti vakcín.

Krevní transfuzi dostal například americký lékař Craig Spencer, který se nakazil v Guineji. Jeho zdravotní stav, který byl dříve považován za vážný, je nyní označován jako stabilní.

Podle WHO se ebolou dosud nakazilo téměř 14 000 lidí, zhruba 5000 z nich nemoci podlehlo. V současné době neexistují proti tomuto virovému onemocnění žádné schválené léky a vakcíny, několik slibných preparátů se ale zkouší.

Dvě nadějné očkovací látky se testují v Evropě, Africe a v USA, výsledky mají být známé do prosince. WHO proto předpokládá, že do poloviny příštího roku by se do Afriky mohly dostat stovky tisíc vakcín.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist