Projekt euroasijské integrace je otevřen pro kterýkoli stát na východ i západ od Ruska. Na vrcholné schůzce států Euroasijské hospodářské unie (EAHU) v Moskvě to v úterý prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Zakládajícími členy EAHU, která formálně vznikne 1. ledna příštího roku, jsou kromě Ruska Kazachstán a Bělorusko, v nedávné době se přihlásily i Arménie a Kyrgyzstán.
I jiným státům bývalého Sovětského svazu jsou dveře do nového integračního seskupení otevřeny, řekl Putin. Veškeré problémy stojící v cestě novému hospodářskému svazku byly podle šéfa Kremlu kompromisně vyřešeny. Formální začátek existence EAHU je zároveň vstupem do vyšších etap integrace, předpověděl ruský prezident.
Zájem o spolupráci s EAHU projevují mnohé země, pokračoval Putin a jmenoval Vietnam, Turecko, Indii a Izrael. Zónu volného obchodu, která je základem hospodářských styků členských států EAHU, hodlá Rusko vytvořit i se středoasijským Uzbekistánem.
Klíčovou zemí pro budoucí hospodářskou integraci bývalých sovětských republik byla donedávna Ukrajina. Únorový převrat, při němž byl v Kyjevě svržen proruský prezident Viktor Janukovyč, ale plány Kremlu zmařil. Nové ukrajinské vedení uzavřelo asociační smlouvu s Evropskou unií a otevřeně vyjádřilo zájem o členství v EU i v NATO. Orientace na hospodářskou integraci s Evropou je s členstvím v EAHU podle ekonomů neslučitelná.
Putin: Nízké ceny ropy jsou šance na restrukturalizaci ruské ekonomiky - čtěte ZDE
Svět podle Vladimira Putina: Pravdu máme my, Západ se mýlí - čtěte ZDE
Ukrajinská krize vnesla rušivé prvky i do vztahů Moskvy s jejími nejvěrnějšími spojenci. Kyjev v minulých dnech navštívil kazašský prezident Nursultan Nazarbajev a běloruský vůdce Alexandr Lukašenko a oba deklarovali podporu novému ukrajinskému vedení. Zejména Lukašenkův vstřícný vztah k nové ukrajinské reprezentaci, kterou Rusko označuje za dědice násilného puče, údajně nejvyšší kremelské vedení pobouřil.
Lukašenko: Integrace v postsovětském prostoru neexistuje
Úternímu summitu EAHU v Moskvě předcházela schůze Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), obranného paktu bývalých sovětských republik. Podle ruských komentátorů se během jednání EAHU ani ODKB Putin s Lukašenkem nesešel, přestože jejich jednání bylo původně plánováno.
Sám Lukašenko svým projevem kremelské hostitele nepotěšil. Ekonomická integrace v postsovětském prostoru podle něj neexistuje, volný pohyb zboží uvnitř celní unie nikdy nefungoval a nefunguje ani dnes.
Zvláštní kritiku adresoval běloruský vůdce obchodním vztahům s Ruskem, které negativně ovlivnila spirála sankcí mezi Moskvou, Bruselem a Washingtonem a ruská měnová krize. "Odpovězte si sami: došlo mezi námi k dnešnímu dni ke skutečné liberalizaci obchodních podmínek?" zeptal se Lukašenko ruských novinářů na tiskové konferenci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist