Zmocněnci Ukrajiny a Ruska se dohodli za zastavení bojů v prostoru doněckého mezinárodního letiště, kde už několik měsíců pokračují tvrdé boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými radikály. Klid zbraní podle Kyjeva dojednali členové rusko-ukrajinské vojenské komise, která má dohlížet na dodržení příměří vyhlášeného v září.

Podle ukrajinské agentury Unian bylo zastavení palby dojednáno přímo v prostoru doněckého letiště, kam během dne členové rusko-ukrajinské komise dorazili. Jednání za ukrajinskou stranu vedl generál Volodymyr Askarov, jeho ruským partnerem byl generál Alexandr Lencov.

Dohodu o klidu zbraní si vynutily sílící bojové operace na severu Doněcka, kde mezinárodní letiště leží. Letecký uzel, který nese jméno skladatele Sergeje Prokofjeva, byl během bojových operací prakticky zničen.

V podzemí několika terminálů se udrželi ukrajinští vojáci, kteří po dlouhé týdny odolávají dělostřeleckému a raketovému ostřelování vedenému z pozic separatistů. Navzdory příměří dojednanému v září v běloruském Minsku byly boje stále silnější a zvyšoval se i počet civilních obětí v okolních čtvrtích.

Do bojů o letiště se prý zapojily i ruské speciální jednotky

Agentura Reuters dnes s odvoláním na informace ukrajinského velení napsala, že do bojů o letiště se po boku separatistů zapojily ruské speciální jednotky. Kyjev navíc obvinil Moskvu, že do oblasti dodala dělostřeleckou munici, aby tlak povstalců na letiště podpořila.

Ukrajina obviňuje Moskvu z vyslání vojáků na východ země opakovaně. Také Severoatlantická aliance (NATO) je toho názoru, že se do bojů na východě Ukrajiny zapojili ruští vojáci. Kreml nařčení z přímého vměšování do konfliktu důrazně odmítá, zároveň ale připouští, že na Donbasu působí ruští dobrovolníci včetně "vojáků na dovolené".

Mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko dnes prohlásil, že boje u doněckého letiště byly o víkendu mimořádně tvrdé. "Jsou tam ruské speciální síly. Již třetím dnem se o něco pokoušejí," řekl v telefonickém rozhovoru s Reuters.

Lysenko také prohlásil, že za uplynulých 24 hodin zahynuli během intenzivního ostřelování letiště tři ukrajinští vojáci. Nynější vystupňování dělostřelecké palby pak dal do souvislosti s novým ruským konvojem nákladních vozů, který na východ Ukrajiny dorazil v neděli. Moskva ale trvá na tom, že její zásilky pomoci jsou výhradně mírové.

Konflikt na Ukrajině si podle aktuální bilance OSN vyžádal přes 4350 mrtvých a více než 10 tisíc zraněných.

Kreml se prý zbavil několika úředníků odpovědných za Donbas

Z kremelské prezidentské administrativy odešlo několik vysoce postavených úředníků, kteří koordinovali politiku Moskvy vůči povstaleckým regionům na východě Ukrajiny. Důvodem je prý absence plánu na ukončení východoukrajinské krize.

Údajně na vlastní žádost opustili prezidentský tým Boris Rapaport, který řídil politické vztahy Ruska s "lidovými republikami" na Donbasu, a Alexandr Avdějenko, který měl na starosti vztahy ekonomické. Kromě nich z odboru prezidentské kanceláře, který se zabývá vztahy s Ukrajinou, odešlo ještě několik dalších úředníků a expertů.

Podle informací ruských novinářů je za "ukrajinskou" politiku Kremlu odpovědný Vladislav Surkov, vlivný poradce prezidenta Vladimira Putina. Surkov je trnem v oku východoukrajinských radikálů, kteří Kremlu vyčítají přílišnou váhavost v tlaku na Kyjev. Nepsaný vůdce donbaských separatistů Igor Strelkov v říjnu o Surkovovi prohlásil, že místo pomoci Donbas likviduje. Surkov se během letošního roku ocitl na sankčních seznamech Spojených států i Evropské unie.

Z informací ruských médií nevyplývá, zda čistka v ukrajinském odboru Kremlu proběhla z iniciativy Surkova či přímo Putina. Odpovědi na své dotazy se ruští novináři nedočkali, protože prezidentská kancelář svou personální politiku zásadně nekomentuje.