Maďarská vláda může i padnout, pokud se bude dále chovat "vzdorně" vůči Washingtonu a Bruselu. Řekl to podle maďarské agentury MTI v úterý v Budapešti bývalý vicekancléř a mluvčí prezidenta Václava Klause Petr Hájek. Ve veřejnoprávní maďarské televizi M1 tento kritik současné evropské integrace vyzval Budapešť k obezřetnosti.
Při svém současném "nezávislém" rozhodování vlády premiéra Viktora Orbána se Budapešť podle Hájka musí "připravit na všechno". "Může to vést k událostem, které mohou vést k pádu (vlády)," řekl podle MTI Hájek. To stejné se podle něj stalo bývalé vládě Petra Nečase, která byla také podobně "vzdorná" vůči USA a EU, a přitom nedělala zdaleka tak nezávislá rozhodnutí jako ta Orbánova.
Budapešť má v poslední době složité vztahy s USA a Evropskou unií, které kritizují rostoucí autoritářství Orbánovy vlády i její postoje k ukrajinské krizi. Americký prezident Barack Obama v září označil Maďarsko za zemi, kde je občanská společnost ohrožena. Washington v říjnu ohlásil postih některých maďarských představitelů zapletených do údajné korupce. Jde o výjimečné opatření vůči spojenci ze Severoatlantické aliance.
Asi 10 000 lidí v neděli v Budapešti požadovalo odstoupení šéfky daňové správy, které Spojené státy zakázaly vstup do země kvůli podezření z korupce. "Nebudeme platit daně šejdířům," skandoval dav. Demonstranti také požadovali odstoupení premiéra Orbána, který podezření z korupce svých spolupracovníků odmítl nechat vyšetřovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist