Vůdce radikálů z Islámského státu (IS) Abú Bakr Bagdádí byl při pátečním náletu na kolonu v severním Iráku kriticky zraněn. S odvoláním na místní kmeny to oznámila stanice al-Arabíja. Pentagon to nepotvrdil a ani neví, zda Bagdádí v koloně byl.

Náčelník generálního štábu britské armády generál Nick Houghton řekl, že i kdyby se potvrdilo, že IS přišel při útoku o své špičky, je schopen je bez problémů nahradit.

Bagdádí je označován za chalífu, tedy nejvyššího muže na území, které IS od loňska zabral v severní Sýrii a Iráku.

Koaliční letadla, která operují proti IS v Iráku, v pátek večer u Mosulu zaútočila na kolonu obrněných vozů IS. Měl v ní být vůdce IS. Zdroje stanice al-Arabíja tvrdí, že "chalífa byl kriticky zraněn". Pentagon ve svém prohlášení označil útok jako součást tlaku vyvíjeného na celou síť IS.

Radikálové z IS ale na některých místech v Sýrii i Iráku stále postupují. Dlouhodobě bojují o syrské kurdské město Kobani, těžké boje jsou od října hlášeny od iráckého Bajdží, kde je významná rafinerie.

Houghton dnes varoval před přeceňováním důsledků likvidační akce, byť by byla úspěšná. Podle něj budou USA schopny popřít, nebo potvrdit Bagdádího přítomnost v koloně, případně jeho smrt, až za několik dní.

"Nehodlám se unáhlit a tvrdit, že potenciální smrt jednoho z jeho vůdců bude pro IS znamenat strategický obrat. Vzhledem k popularitě, jaké se těší nyní jeho zvrhlá ideologie, si IS zachová schopnost regenerace, a to i v případě svých vůdců. Tato situace potrvá, dokud naše strategie nezačne mít také politický rozměr," řekl generál.

Hlavním smyslem koaličních náletů, jichž se účastní také Británie, je podle něj získat čas pro nalezení politického řešení a zabránit IS stát se existenční hrozbou celé oblasti.

Také jiní západní, ale i iráčtí představitelé se domnívají, že nálety samotné sunnitský IS nezastaví a že k tomu musí Irák zlepšit výkonnost své armády.

Obama: Vstupujeme do útočné fáze boje

Americký prezident Barack Obama zároveň ve svém nedělním projevu hovořil o svém plánu vyslat dalších 1500 vojenských poradců do Iráku. Podle něj to představuje začátek nové fáze v boji proti radikálům z Islámskému státu, kdy Američané přistupují od obranné fáze k útočné. Zároveň zdůraznil, že tento krok není známkou selhání jeho strategie v regionu.

 "Namísto pouhé snahy o zastavení postupu IS se nyní nacházíme v pozici, ze které můžeme zahájit útok," řekl Obama v rozhovoru, který odvysílala televize CBS. "Vzdušné údery byly velmi účinné při snižování bojeschopnosti a zpomalování postupu IS. Nyní potřebujeme pozemní jednotky, a to irácké pozemní jednotky, které je (IS) mohou začít tlačit zpátky," dodal.

Bílý dům oznámil rozhodnutí vyslat do Iráku dalších 1500 vojáků v pátek. Doposud v zemi působilo zhruba 1400 amerických vojenských poradců. Podle Obamy se poradci budou i nadále vyhýbat bojovým akcím. Jejich úkolem je trénovat irácké vojáky a pomáhat jim se strategií a logistikou při pozemním boji s IS. Spojené státy irácké armádě při tomto boji poskytnou rovněž leteckou podporu.

Obama se stal terčem kritiky ze strany některých republikánů, protože v roce 2012 stáhl bojové jednotky z Iráku a ponechal zemi na pospas chaosu a sektářského násilí, připomněla agentura Reuters. Toho využil Islámský stát, kterému se pak podařilo získat kontrolu nad značnou částí severu země.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist