Bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) unesli a mučili v nyní obléhaném severosyrském městě Kobani několik desítek dětí. Zprávu v úterý na svém webu zveřejnila lidskoprávní organizace Human Rights Watch s odvoláním na očité svědky.

Podle výpovědi čtyř chlapců ve věku 14 až 16 let unesli islamisté na konci května z Kobani asi 250 mladých Kurdů na cestě ze školy. Dívky prý později propustili, asi 150 chlapců ale drželi ve školní budově 50 kilometrů od města. Bili je prý gumovými kabely a nutili je dívat se na videa s brutálními útoky a stínáním hlav.

Některým školákům se prý podařilo utéct, zbylé pak extremisté po několika měsících propustili, mimo jiné výměnou za své bojovníky držené kurdskými silami. Posledních 25 chlapců se prý dostalo na svobodu až na konci října a nyní jsou údajně již v bezpečí utečeneckých táborů v Turecku.

Strategicky důležité město Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. IS se ho snaží dobýt již od poloviny září. Pokud by padlo, ovládl by IS pohraniční pás od severovýchodního cípu Sýrie až po město Halab.

Islamisté nyní kontrolují některé části města a obsadili i desítky vesnic v jeho okolí. Kvůli násilnostem uprchlo v posledních týdnech již více než 200 000 civilistů do sousedního Turecka.