Zpravodaj MERIA (Middle East Review of International Affairs) přinesl jednu z prvních varovných zpráv. "K chemickému útoku došlo 12. července v kurdské vesnici Avdiko východně od města Kobani," napsal. "Po útoku byla nalezena těla kurdských bojovníků bez zranění střelnými zbraněmi, ale s rozsáhlými puchýři, bílými skvrnami, popáleninami na povrchu těla a pěnou u úst." 

Časopis MERIA zveřejnil také fotografie zranění. Na jejich základě experti usoudili, že se s největší pravděpodobností jedná o yperit, známý také jako hořčičný plyn, nebo některou z dalších zpuchýřujících bojových látek.

Podle arabsky psaného webu Al Modon existují důvěryhodní svědkové toho, že ISIS vybudoval sklad chemických zbraní v Raqqa. Má se za to, že tam byly dopraveny během června z území dobytého jednotkami Islámského státu v Iráku, především z Muthanny na severozápadě země.

Existenci těchto skladů chemických zbraní v Muthanně potvrdil i irácký diplomat v OSN Mohamed Ali Al-Hakim. Ze zprávy OSN vyplývá, že tam mohlo být okolo dvou tisícovek prázdných dělostřeleckých projektilů ráže 155 milimetrů kontaminovaných zbytky yperitu a především více než šest set kontejnerů se zbytky této látky. Jde o zbytky zásob z časů režimu Saddáma Husajna. Zprávy některých agentur, podle nichž byl v Muthanně mnohem nebezpečnější nervový plyn sarin, se ukázaly být mylné. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se