Za zvuku Ódy na radost z Beethovenovy Deváté symfonie se v neděli večer otevřela "světelná hranice" vedená v místech, kde v centru německé metropole stávala Berlínská zeď. Vyvrcholily tím víkendové oslavy 25. výročí pádu zdi, která byla hlavním symbolem železné opony rozdělující poválečnou Evropu.

"Ještě dnes jsme velmi šťastní a hrdí na to, že jsme dosáhli pádu zdi. Jsme šťastný národ," řekl při otevření "světelné hranice" berlínský primátor Klaus Wowereit. "Nikdo a nic nemůže legitimovat útlak. Nikdo a nic nesmí lidem odpírat touhu po svobodě a právo na sebeurčení. Nic nesmí dlouhodobě chránit autoritativní režimy před voláním po demokracii a po spravedlnosti. Proto přejeme lidem, kteří žijí za zdmi dnešního světa, aby mohli prožít totéž co my," dodal.

Za hudebního doprovodu berlínského městského orchestru pod vedením světoznámého dirigenta Daniela Barenboima pak začalo k nebi stoupat osm tisíc světelných balonů. Ty od pátečního večera tvořily "světelnou hranici" na patnáctikilometrovém úseku v centru města, kudy kdysi Berlínská zeď vedla. Od Braniborské brány se "světelná hranice" otevírala oběma směry, než po několika desítkách minut dosáhla nejdelší zachovaný úsek zdi na East Side Gallery a někdejší hraniční přechod na Bornholmer Strasse, kde se před 25 lety poprvé otevřela vnitroněmecká hranice.

Představení si nenechaly ujít tisíce lidí. Jen před Braniborskou bránou se shromáždil dav srovnatelný s tím, který tam v červenci vítal německé fotbalové mistry světa. Další stovky lidí sledovaly vypouštění balonů podél trasy "světelné hranice".

Historický omyl

Ačkoli k formálnímu sjednocení Německa došlo až v říjnu 1990 a definitivnímu zboření zdi jen pár měsíců předtím, symbolem jejího pádu je 9. listopad. Tehdy člen politbyra Günter Schabowski přečetl na tiskové konferenci vysílané televizí z poznámek usnesení ministerské rady, že jsou povoleny cesty na Západ a východní Němci mohou přecházet přes všechny hraniční přechody.

"Tedy... dnes jsme rozhodli... přijmout nařízení, které dovoluje každému občanovi NDR... opustit východní Německo přes jakýkoli hraniční přechod," řekl tehdy Schabowski, který jako by ani nevěřil vlastním slovům. Novináři se na sebe nevěřícně dívali.

Přestože usnesení nebylo tehdy ještě schváleno, Schabowski na otázku italského novináře Riccarda Ehrmana z agentury ANSA, kdy vejde usnesení v platnost, odpověděl "ihned". Později se ukázalo, že Schabowski u schvalování rozhodnutí o otevření hranic, na které veřejnost tlačila už několik měsíců, nebyl. Informace se měla původně zveřejnit až druhý den ráno a Němcům mělo být zdůrazněno, aby si nejprve požádali o víza.

Krátké avízo do světa vyslal tehdejší reportér agentury Reuters Volker Warkentin, když napsal, že "východní Němci mohou s okamžitou platností odejít do západního Německa". 

Schabowského slova vyvolala euforii. Východní Berlíňané ještě tu noc začali přecházet do Západního Berlína a ničit zeď. Pohraničníci tehdy proti davu nepoužili zbraně a pár minut po půlnoci byly otevřeny všechny přechody.

Merkelová: Touhu po svobodě nelze potlačovat

Německá kancléřka Angela Merkelová v sobotu ve svém projevu připomněla, že "touha po svobodě nemůže být potlačována navždy". Nenásilný pád zdi označila za zázrak, v ulicích byli ozbrojení policisté i vojáci s těžkou technikou.

"Stát, který potlačuje elementární lidská práva a svobody, nemá právo být státem. Berlínská zeď, betonový symbol státní moci, přivedla mnoho milionů lidí na hranice snesitelného," řekla Merkelová. 

Merkelová ještě před projevem vložila růži do zbytků zdiva v Památníku Berlínské zdi na Bernauer Strasse a zúčastnila se společné modlitby za oběti zdi v kapli Smíření, která stojí v místě někdejšího "pásma smrti" mezi dvěma řadami Berlínské zdi.

"Myslím, že nikdo z nás nezapomene, jak se tehdy cítil. Já rozhodně ne. Na ten pocit svobody jsem čekala pětatřicet let. Změnil můj život," dodala ve svém projevu.

Oslavy výročí vyvrcholí v neděli. Oficiální část za účasti vrcholných politiků se uskuteční před polednem u Památníku Berlínské zdi na Bernauer Strasse, pro veřejnost je určena odpolední slavnost u Braniborské brány, kde vystoupí mimo jiné světoznámý pianista a dirigent Daniel Barenboim.

Kancléřka Angela Merkelová u Památníku Berlínské zdi otevře novou stálou výstavu, která se zaměřuje především na mezinárodní kontext vzniku a zániku zdi. Expozici už podle serveru DW.de poničilo několik dospívajících. Podle policie se na ní objevily nápisy kritizující německou politiku vůči uprchlíkům.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist