Velká Británie by raději měla odejít z Evropské unie, než aby omezovala přistěhovalectví z EU, myslí si německá kancléřka Angela Merkelová. Napsal to německý časopis Der Spiegel.
Odpoledne mluvčí Merkelové zprávu vyvrátil s tím, že Německo chce, aby byla Británie aktivním a zapojeným členem unie. Nadále ale nesouhlasí se záměrem britského premiéra Davida Camerona omezit přistěhovalectví z jiných unijních států.
Britská vláda se už několikrát nechala slyšet, že zvažuje přistěhovalectví omezit, za což ji Evropská komise kritizovala s tím, že by šlo o porušení unijních zákonů. Rovněž se mluví o takzvaném exitu Británie z EU.
"Je na Británii, aby objasnila, jakou roli chce v budoucnu v Evropské unii sehrát. Není to bilaterální záležitost mezi Německem a Británií, ale mezi Británií a všemi evropskými partnery," uvedl Seibert.
Britský premiér David Cameron už dříve slíbil voličům, že v případě svého vítězství v parlamentních volbách na jaře příštího roku uspořádá referendum o setrvání země v EU. Před plebiscitem se ale bude snažit vyjednat nové, výhodnější podmínky britského členství, které by hovořily pro setrvání Británie v unii, podotýká BBC.
Jedním z témat, o kterých chce prý Cameron s unijními představiteli jednat, je právě svoboda pohybu a omezení množství přistěhovalců mířících do Británie. Merkelová ale prý podle německého časopisu dala jasně najevo, že stáhne svou podporu britskému členství v Evropské unii, jestliže Londýn bude na reformě imigrační politiky EU trvat. Je to vůbec poprvé, kdy německá kancléřka připustila, že britský exit z EU je možný, poznamenal k tomu Der Spiegel.
Británie omezí sociální dávky přistěhovalcům z Evropské unie, prohlásil premiér Cameron - čtěte ZDE
Británie chce omezit počet imigrantů ze zemí EU. Porušila by unijní zákony - čtěte ZDE
Cameronova vláda konzervativců a liberálních demokratů jedná pod tlakem euroskeptického křídla Konzervativní strany a zvyšující se popularity nacionalistické a protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Ta těží z tvrdé kritiky EU a množství přistěhovalců v zemi a již dosáhla významných volebních vítězství.
Podle oficiálních statistik přišlo z EU do Británie od března 2013 do března 2014 na 131 tisíc pracovníků, což bylo o 95 tisíc více než v předchozích 12 měsících. Londýn také zdůrazňuje, že nezaměstnanost občanů EU v Británii se ve druhém letošním čtvrtletí zvýšila o 17 procent oproti stejnému období loňského roku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist