Z onemocnění ebolou se definitivně uzdravila španělská zdravotnice Teresa Romerová, která se jako vůbec první člověk virem nakazila na evropském kontinentu.

S odvoláním na úterní prohlášení španělských lékařů o tom informovala agentura AFP.

Nepřítomnost viru v krvi potvrdil v neděli první test a podle pravidel Světové zdravotnické organizace i úterní druhá zkouška.

Podle lékařů bude ovšem žena ještě dlouho hospitalizovaná, protože nemoc těžce postihla její plíce i další orgány. Ani u jedné z patnácti osob, se kterými se Romerová dostala do kontaktu a kteří jsou v současnosti v karanténě, se příznaky eboly zatím neprojevily.

Čtyřiačtyřicetiletá žena se nakazila při péči o španělského duchovního, kterého španělská vláda přepravila ze západní Afriky do madridské nemocnice.

Francouzi vyvinuli test, který odhalí ebolu i v terénu

Francouzští výzkumníci vyvinuli test, díky kterému bude možné i v terénu rychle rozpoznat onemocnění virem ebola.

V úterý to oznámil francouzský výzkumný ústav CEA. Diagnóza bude podle něj známá do 15 minut, dosavadní testy přitom trvají zpravidla přes dvě hodiny a lze je provádět pouze v laboratoři.

Nový test je velikostí podobný rozšířenému těhotenskému testu a nevyžaduje žádné speciální vybavení. Diagnózu určí kdekoli na základě kapky krve, plazmy nebo moči osoby, která je podezřelá, že smrtelným onemocněním trpí. Zkušební používání testu v terénu začne příští týden, dodal výzkumný ústav.

Nové testy k co nejrychlejšímu odhalení nákazy ebolou nyní podle agentury AFP vyvíjejí také japonští a američtí vědci. Jejich cílem je co nejrychleji a přímo na místě rozpoznat nemocné a izolovat je.

Japonci slibují, že v dohledné budoucnosti budou schopni odhalit virus do 30 minut, Američané dokonce do 10 minut.

Epidemie eboly se v posledních měsících rychle rozšířila v Africe, především v Libérii, Sieře Leone a Guineji. Zemřelo na ni už více než 4550 lidí. Několik nakažených se objevilo i mimo Afriku, například ve Španělsku.

Hlavní hygienik České republiky v pondělí nařídil zavedení kontrol proti zavlečení eboly. Opatření začalo platit v úterý na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně.