V separatistických volbách v samozvané Doněcké lidové republice na východě Ukrajiny podle odhadů zvítězil Alexandr Zacharčenko, dosud označovaný za premiéra. Po volbách by se měl stát "prezidentem".

Zacharčenko získal přes 81 procent hlasů. Oznámil to předseda ústřední volební komise v Doněcku Roman Ljagin.

V parlamentních volbách v doněckém regionu získala Zacharčenkova strana Doněcká republika podle odhadů přes 65 procent hlasů, informovala agentura AFP.

Volby se v neděli konaly i v takzvané Luhanské lidové republice.

Separatisté od hlasování očekávali posílení pozice současných povstaleckých lídrů - tedy Zacharčenka a šéfa Luhanské lidové republiky Igora Plotnického. Záležet ovšem bude i na volební účasti. Doněcká volební komise uvedla, že do druhé hodiny tamního času odvolilo 527 642 lidí z 1,15 milionu oprávněných voličů.

Kyjev a jeho západní spojenci ale hlasování, na rozdíl od Moskvy, odmítají jako nezákonné.

Podle Kremlu mají volby v separatisty obsazené části Doněcké a Luhanské oblasti potvrdit legitimitu povstaleckých správních struktur, a posílit tak postavení separatistů v jakýchkoli příštích jednáních s Kyjevem.

Volby v Donbasu se konají týden po parlamentních volbách na Ukrajině, v nichž přesvědčivě zvítězily proevropsky orientované strany. Samozvané lidové republiky ale hlasování bojkotovaly.

Padli tři ukrajinští vojáci

Podle agentury RIA Novosti přitáhlo hlasování velké množství lidí; v takzvané Luhanské lidové republice podle tamní volební komise za první čtyři hodiny odevzdalo svůj hlas 18 procent voličů.

Ukrajinská tajná služba SBU nicméně oznámila, že v souvislosti s hlasováním v Donbasu, které se koná přes odpor Kyjeva, zahájila vyšetřování. Podle ní by mohlo jít o pokus o převrat.

Podle SBU by hlasování mohlo představovat porušení zákona, který zapovídá "aktivity směřující k násilné změně nebo svržení ústavního pořádku či převzetí vlády".

Vůdce samozvané doněcké republiky na to kontroval oznámením, že pokud bude SBU vyšetřovat možný převrat, měla by sama čelit vyšetřování kvůli podezření ze spáchání genocidy kvůli údajným útokům ukrajinské armády na civilisty.

Mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko v neděli rovněž odsoudil to, že na východě Ukrajiny podle něj operují ruské jednotky s těžkými zbraněmi.

Několik hodin před hlasováním se v oblasti také odehrálo jedno z nejhorších dělostřeleckých ostřelování za poslední týdny. Povstalci tvrdí, že děla bylo slyšet na severu Doněcku i během hlasování.

Ukrajinská armáda uvedla, že během posledních 24 hodin v regionu padli tři její vojáci, z toho dva při explozi na kontrolním stanovišti u přístavu Mariupol, který kontroluje Kyjev.

Volby v Donbasu bojkotují mezinárodní pozorovatelé. Na místo dorazilo jen několik desítek zástupců Ruska, nejrůznějších separatistických regionů Evropy či okrajových evropských politických stran, konstatovala agentura AP.

Související