Saúdskoarabský soud odsoudil k pěti až osmi letům vězení tři právníky, kteří kritizovali soudní systém země na sociální síti Twitter. Advokáti, jejichž jména nebyla zveřejněna, byli odsouzeni za neuposlechnutí a pomluvu.

Narušování veřejného pořádku se prý dopustili prostřednictvím tweetů, které zveřejnili na nejznámější síti mikroblogů. Namířeny byly především proti saúdskoarabskému vládci a podle soudu pohrdaly tamním soudním systémem a podrývaly ho.

Podle serveru BBC.com právníci na sociální síti pouze kritizovali soudy za neprávem odsouzené a vyčetli jim také propuštění na svobodu některých zkorumpovaných lidí. Trojice také nařkla úřady ze svévolného zadržování osob.

Vláda na základě incidentu varovala všechny uživatele sociálních sítí, že mohou být sledováni a za podobné porušení zákonů dostanou trest. Zpráva arabských sociálních médií přitom uvádí, že 40 procent všech aktivních uživatelů Twitteru v celém arabském světě pochází právě ze Saúdské Arábie.

Země, která je spojencem USA, začala být od arabského jara v roce 2011 mnohem méně tolerantní k jakýmkoli projevům kritiky vůči vládě, vládnoucí rodině či duchovním, poznamenala agentura Reuters.

Tresty pro uživatele sociálních sítí nejsou výjimkou

Toto není první případ, kdy stát tvrdě zasáhl vůči šiřitelům jakékoliv kritiky. Saúdští soudci již letos obvinili a odsoudili k trestu smrti pět členů muslimské menšiny šía za účast v protivládních protestech.

Dalším příkladem ze začátku října je šejch Nimr Baqir al-Nim, šíitský duchovní, který byl odsouzen k trestu smrti za vměšování se do zahraničních záležitostí Velké Británie a neuposlechnutí nařízení vstoupit do ozbrojených sil. Tento kněz byl mimo jiné hlasitým zastáncem masových protivládních protestů, které vypukly ve východní provincii Saúdské Arábie v roce 2011.

Ještě v červenci tohoto roku kritizovaly lidskoprávní organizace 15letý trest uvalený na aktivistu Valída Abú al-Khaira, který byl obviněn mimo jiné z podkopávání autority režimu a úředníků.

V Saúdské Arábii většina obyvatel vyznává konzervativní formu islámu, vahhábismus, a soudci svá rozhodnutí opírají spíše o vlastní výklad islámského práva šaría než o psané prameny práva. O reformu soudnictví se v zemi snaží již několik let – změny požadují nejenom lidskoprávní aktivisté s tím, že by se tak zlepšila právní ochrana obžalovaných, ale i zahraniční investoři, kteří žádají, aby byly procesy předvídatelnější.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist