Rusko uzná volby, které se mají 2. listopadu konat v oblastech na východě Ukrajiny ovládaných proruskými separatisty. Řekl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru, který zveřejnil list Izvestija. Zároveň zopakoval, že Moskva má v úmyslu uznat i výsledky ukrajinských parlamentních voleb konaných uplynulou neděli.

"Očekáváme, že volby (v Doněcké a Luhanské oblasti) se uskuteční, jak bylo dohodnuto, a my samozřejmě jejich výsledky uznáme," uvedl šéf ruské diplomacie. "Doufáme, že hlasování bude svobodné a že se ho nikdo zvnějšku nepokusí narušit," dodal.

Podle něj volby v obou "lidových republikách", vyhlášených vzbouřenci, budou "velmi důležité z hlediska legitimity výkonné moci".

Tu potřebují potvrdit činitelé, kteří zatím tyto oblasti vedou, kteří se účastní jednání kontaktní skupiny o urovnání ukrajinské krize a kteří podepsali dohody z mírových jednání 5. a 19. září v Minsku. "Je to jeden z nejdůležitějších aspektů ujednání z Minsku," zdůraznil Lavrov.

Pokud jde o příměří dojednané 5. září v běloruské metropoli, ministr konstatoval, že ho porušují obě strany. Důvodem podle něj je, že se dosud nedohodly na všech demarkačních liniích, které oddělují jejich pozice. To se týká zejména doněckého letiště, kde neustále probíhají tvrdé boje.

"Doufáme, že v nejbližších dvou třech dnech bude tato linie dohodnuta. Poté bude možné stáhnout těžké zbraně na obou stranách, což samozřejmě bude rozhodující faktor k uklidnění situace a k vyloučení incidentů," řekl Lavrov.

Související