Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) dobyli další části severosyrského Kobani a ovládají už nejméně 40 procent města. Oznámili to v pátek syrští aktivisté.

Podle nového zmocněnce OSN pro Sýrii se v Kobani stále nachází asi 500 až 700 civilistů, kterým hrozí masakr, jestliže islamisté město zcela obsadí. Američané oznámili, že během čtvrtka a pátku podnikli dalších devět náletů na pozice islamistů v Sýrii.

"Obsadili nejméně 40 procent města," uvedl pro agenturu Reuters Ramí Abdar Rahmán z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Radikálové prý nyní ovládají téměř celou čtvrť, ve které se nacházejí budovy patřící místním kurdským úřadům.

Jak v pátek uvedl nový zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, mezi zbývajícími civilisty v obléhaném městě jsou zejména starší lidé. Podle analýz OSN se prý nyní do města téměř nedá dostat, stejně tak skoro není možné z něj uprchnout.

Ze stabilního města v epicentrum

V Kobani žilo podle oficiálních statistik asi 40 tisíc lidí. V celé oblasti se ale rovněž nacházely i další desítky tisíc takzvaných vnitřních uprchlíků, kteří utekli z jiných částí země. Okolí města Kobani bylo totiž během více než tříletého syrského konfliktu dlouho považováno za relativně stabilní.

De Mistura v pátek rovněž vyzval Turecko, aby umožnilo dobrovolníkům ze své země přecházet hranici do Sýrie a pomáhat kurdským bojovníkům bránit Kobani. "Každý by měl udělat všechno, co může, aby to zastavil," řekl zmocněnec na tiskové konferenci v Ženevě.

"Doufám, že nebudeme svědky toho, jak budou těmto lidem (uvízlým v Kobani) setnuty hlavy," dodal. Varoval také před podobným scénářem, jaký se odehrál v roce 1995 v bosenské Srebrenici, kde bosenští Srbové zavraždili asi 8000 muslimských mužů a chlapců.

Podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfové Turecko v pátek prý souhlasilo, že podpoří výcvik a dodávky vybavení pro umírněné syrské rebely. Zástupci americké armády prý kvůli dojednání podrobností dorazí příští týden do Ankary.

Podle Harfové se také od počátku leteckých útoků na pozice radikálů z Islámského státu v Iráku a Sýrii výrazně zvýšilo riziko odvetných útoků islamistů na občany koaličních států. Nebezpečí atentátů prý hrozí hlavně v Africe, Asii, Evropě a na Blízkém východě.

Australská letadla poprvé zaútočila na islamisty. V Iráku shodila dvě bomby - čtěte ZDE

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po čtvrtečních jednáních v Ankaře v pátek navštívil jihovýchodní Turecko, kde jsou rozmístěné rakety Patriot, a znovu Turky ujistil, že NATO je připraveno jim v případě ohrožení přijít na pomoc.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v pátek znovu podpořil návrh Ankary na vytvoření nárazníkové zóny mezi Sýrií a Tureckem, v níž by se mohli ukrýt uprchlíci.

Islamisté se Kobani pokoušejí dobýt již více než tři týdny. Brání jim v tom kurdští bojovníci za pomoci leteckých úderů, které podnikají USA a jejich spojenci. I když byly nálety v uplynulých dnech mnohem intenzivnější, zatím radikály v jejich ofenzivě významně nezastavily.

Americké vojenské velení uvedlo, že během posledních dvou dnů podniklo devět leteckých úderů proti islamistům v Sýrii, sedm z nich bylo zacíleno na oblast Kobani. Dva útoky mířily na jihovýchod od města a zničily dvě výcviková střediska. Čtyři pak směřovaly na jih a zasáhly obrněné vozy, tank a dvě menší jednotky bojovníků z IS. Jak velení dodalo, Američané uskutečnili další nálety i na radikály v sousedním Iráku.