Katalánský premiér Artur Mas bojuje o politické přežití.

Rozhodl se k razantnímu kroku – odvolal nezávazné referendum o nezávislosti země, které se mělo konat již 9. listopadu. A místo toho dá Kataláncům jinou možnost, jak vyjádřit svůj postoj k budoucnosti regionu – na stejný den totiž hodlá svolat "neoficiální hlasování o nezávislosti země".

"Bude to hlasování s volebními místnostmi, urnami a hlasovacími lístky," oznámil Mas s tím, že na hlasování se bude podílet na 20 tisíc dobrovolníků. Současně vyzval ke spolupráci i radnice katalánských měst.

Tímto způsobem chce obejít stopku, kterou "jeho" referendu nedávno vystavil ústavní soud. Ten hlasování zablokoval a nyní posuzuje, zda by bylo v souladu se španělskou ústavou.

Ve dvojím ohni

Mas se nyní dostal do dvojího ohně. Na jedné straně je centrální vláda v čele s premiérem Marianem Rajoyem. Ta referendum, tedy "skotskou cestu", razantně odmítá. A nesouhlasí dokonce ani s možností "neoficiálního hlasování o nezávislosti země".

A na straně druhé pak stojí radikální strany, které prosazují konání referenda stůj co stůj. To je příklad Republikánské levice Katalánska (ERC). Její šéf Oriol Junqueras již zmínil možnost občanské neposlušnosti, pokud k plebiscitu nakonec nedojde.

Svoji nespokojenost neskrývá Junqueras ani tentokrát. "Vláda postupuje směrem k novému scénáři, na kterém jsme se ale nedohodli a který nemůže nahradit referendum," uvedl na svém účtu na Twitteru. Rozpor vně katalánské vlády se tak dál prohlubuje.

Mas se navíc nechal slyšet, že tímto symbolickým hlasováním nic nekončí. Podle něj bude 9. listopad předehrou k dalšímu kroku: "Je jasné, že nejlogičtější a konečnou odpovědí jsou volby. Právě voleb se nejvíce bojí v Madridu," uvedl Mas. Regionální volby potom dle něj sehrají de facto úlohu referenda.

Skotsko pro nás není dobrý příklad

Míček je nyní na straně centrální vlády premiéra Mariana Rajoye, která v posledních dnech vysílala do Katalánska smířlivější signály. Pro dialog se v rozhovoru pro HN vyslovil i bývalý španělský premiér José María Aznar. "Vláda ale musí bránit jednotu země, kterou zaručuje ústava," upozorňuje Aznar.

Podle Aznara ale není možné, aby se centrální vláda v Madridu inspirovala například ve Velké Británii, která Skotům umožnila hlasovat o nezávislosti.

"Skotsko je špatný precedens, protože nikdo nemá mít právo rozhodovat za všechny. Takže jedna část Španělska nemůže rozhodovat o osudu celé země, tedy aniž by se na tomto rozhodnutí podíleli všichni Španělé," míní bývalý premiér, který do Prahy zavítal v rámci konference Forum 2000. Dodal, že Katalánci nyní mají vůbec nejvíce pravomocí v historii.

Snaha vyvolat referendum navíc již nyní poškozuje hospodářské oživení Španěska, dodal Aznar. "Vůbec nejvíce to nicméně poškozuje samotné Katalánce. Katalánská společnost je rozdělená. A nejen to, celý tento proces region poškodí především hospodářsky," řekl Aznar.

Napětí mezi Madridem a Barcelonou v posledních týdnech se již projevuje na trzích a také v chování investorů. Ty odrazuje především nejistota spojená s budoucností regionu, který tvoří pětinu celého HDP Španělska. I proto někteří z nich odkládají investice a vyčkávají na další vývoj. Horším ratingem Katalánsku vyhrožuje i ratingová agentura Fitch.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se