Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) se stáhli z některých částí města Kobani na severu Sýrie. Islamisty prý donutily k částečnému ústupu cílené letecké údery USA a jejich spojenců, kteří se snaží jejich ofenzivu zastavit. Oznámili to syrští aktivisté. USA a Spojené arabské emiráty podnikly během úterý a středy v Sýrii devět náletů. Boje o strategické město u hranice s Tureckem pokračují.
Mluvčí amerického ministerstva obrany kontraadmirál John Kirby ve středu nicméně připustil, že pouhé letecké údery Kobani neuhájí. "Samotné nálety k tomu nebudou stačit, nepřinesou řešení a město Kobani nezachrání," řekl.
"Bylo by tam potřeba schopných jednotek - syrských povstalců a iráckých vládních sil, aby bylo možné porazit Islámský stát," dodal mluvčí Pentagonu.
Kurdové již několikrát žádali Spojené státy, aby jim s obranou Kobani pomohly. Dosavadní nálety ale radikály příliš nezastavily a ti po několikatýdenním obléhání začali postupně dobývat klíčové kurdské město.
Jak ale ve středu uvedl Ramí Abdar Rahmán z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), "bojovníci IS byli donuceni se stáhnout z některých oblastí ve východní části města Ajn al-Arab (arabský název pro Kobani) a z jeho jihozápadních předměstí". "Nyní už džihádisté neoperují na západě města, ale stále si udržují určité pozice na východě a na jižních předměstích," řekl Rahmán. Důvodem jejich částečného stažení jsou prý spojenecké nálety, které usmrtily několik bojovníků a rovněž zasáhly nejméně čtyři jejich obrněné vozy.
Boje vyhnaly z oblasti na 180 tisíc převážně Kurdů, kteří uprchli do sousedního Turecka. Islamisté v pondělí ve východní části města vyvěsili svou černou vlajku. Spojenci prý na jejich postup reagovali zdvojnásobením leteckých úderů a zaznamenali částečný úspěch.
"Nyní jsou za branami Kobani. Bombardování bylo velmi účinné a IS byl vytlačen z mnoha pozic," potvrdil i jeden z představitelů Kobani. Jeden z místních aktivistů dokonce napsal na sociální síti Facebook, že některé ulice na jihovýchodě města "jsou plné mrtvých bojovníků DAIŠ", což je arabská zkratka pro Islámský stát.
Podle organizace SOHR v bojích o město dosud zahynulo nejméně 412 lidí, skutečný počet obětí bude ale pravděpodobně ještě mnohem vyšší.
Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) informovalo, že Spojené státy a Spojené arabské emiráty podnikly během úterý a středy devět úderů na pozice islamistů, z toho šest bylo zacílených do okolí města Kobani. Tam se jim podařilo zničit několik obrněných vozů i dělostřelecké baterie.
"Všechna letadla opustila bezpečně oblast útoku," uvedlo velitelství. Dodalo, že USA a jejich spojenci Británie a Nizozemsko podnikly rovněž během uplynulých dvou dnů pět náletů na islamisty v Iráku.
Na leteckých úderech Američanů proti pozicím IS v Sýrii se podílejí Bahrajn, Jordánsko, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. V Iráku se k Američanům připojili Britové, Francouzi, Belgičané, Dánové a Nizozemci. Nedávno pak své zapojení oznámili Australané a Kanaďané.
Ministři zahraničí Spojených států John Kerry a Británie Philip Hammond ve středu dali opatrně najevo, že nejsou proti vytvoření nárazníkové zóny na syrském území podél hranic s Tureckem, jak o to žádá Ankara s cílem ochránit turecké území. Nicméně tuto věc je podle nich potřeba pečlivě zvážit.
Mluvčí Pentagonu Kirby prohlásil, že tato nárazníková zóna nyní nepatří ke zvažovaným vojenským možnostem. Avšak patří k "hlavním tématům pokračujících diskusí".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist