Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) se stáhli z některých částí města Kobani na severu Sýrie. Islamisty prý donutily k částečnému ústupu cílené letecké údery USA a jejich spojenců, kteří se snaží jejich ofenzivu zastavit. Oznámili to syrští aktivisté. USA a Spojené arabské emiráty podnikly během úterý a středy v Sýrii devět náletů. Boje o strategické město u hranice s Tureckem pokračují.

Mluvčí amerického ministerstva obrany kontraadmirál John Kirby ve středu nicméně připustil, že pouhé letecké údery Kobani neuhájí. "Samotné nálety k tomu nebudou stačit, nepřinesou řešení a město Kobani nezachrání," řekl.

"Bylo by tam potřeba schopných jednotek - syrských povstalců a iráckých vládních sil, aby bylo možné porazit Islámský stát," dodal mluvčí Pentagonu.

Kurdové již několikrát žádali Spojené státy, aby jim s obranou Kobani pomohly. Dosavadní nálety ale radikály příliš nezastavily a ti po několikatýdenním obléhání začali postupně dobývat klíčové kurdské město.

Jak ale ve středu uvedl Ramí Abdar Rahmán z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), "bojovníci IS byli donuceni se stáhnout z některých oblastí ve východní části města Ajn al-Arab (arabský název pro Kobani) a z jeho jihozápadních předměstí". "Nyní už džihádisté neoperují na západě města, ale stále si udržují určité pozice na východě a na jižních předměstích," řekl Rahmán. Důvodem jejich částečného stažení jsou prý spojenecké nálety, které usmrtily několik bojovníků a rovněž zasáhly nejméně čtyři jejich obrněné vozy.

Boje vyhnaly z oblasti na 180 tisíc převážně Kurdů, kteří uprchli do sousedního Turecka. Islamisté v pondělí ve východní části města vyvěsili svou černou vlajku. Spojenci prý na jejich postup reagovali zdvojnásobením leteckých úderů a zaznamenali částečný úspěch.

"Nyní jsou za branami Kobani. Bombardování bylo velmi účinné a IS byl vytlačen z mnoha pozic," potvrdil i jeden z představitelů Kobani. Jeden z místních aktivistů dokonce napsal na sociální síti Facebook, že některé ulice na jihovýchodě města "jsou plné mrtvých bojovníků DAIŠ", což je arabská zkratka pro Islámský stát.

Podle organizace SOHR v bojích o město dosud zahynulo nejméně 412 lidí, skutečný počet obětí bude ale pravděpodobně ještě mnohem vyšší.

Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) informovalo, že Spojené státy a Spojené arabské emiráty podnikly během úterý a středy devět úderů na pozice islamistů, z toho šest bylo zacílených do okolí města Kobani. Tam se jim podařilo zničit několik obrněných vozů i dělostřelecké baterie.

"Všechna letadla opustila bezpečně oblast útoku," uvedlo velitelství. Dodalo, že USA a jejich spojenci Británie a Nizozemsko podnikly rovněž během uplynulých dvou dnů pět náletů na islamisty v Iráku.

Na leteckých úderech Američanů proti pozicím IS v Sýrii se podílejí Bahrajn, Jordánsko, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. V Iráku se k Američanům připojili Britové, Francouzi, Belgičané, Dánové a Nizozemci. Nedávno pak své zapojení oznámili Australané a Kanaďané.

Ministři zahraničí Spojených států John Kerry a Británie Philip Hammond ve středu dali opatrně najevo, že nejsou proti vytvoření nárazníkové zóny na syrském území podél hranic s Tureckem, jak o to žádá Ankara s cílem ochránit turecké území. Nicméně tuto věc je podle nich potřeba pečlivě zvážit.

Mluvčí Pentagonu Kirby prohlásil, že tato nárazníková zóna nyní nepatří ke zvažovaným vojenským možnostem. Avšak patří k "hlavním tématům pokračujících diskusí".