V centru Doněcku, hlavní bašty proruských povstalců na východě Ukrajiny, byl při čtvrtečním ostřelování zabit švýcarský zaměstnanec Mezinárodního výboru Červeného kříže. Organizace posléze smrt svého pracovníka potvrdila. Evropská unie současně vyjádřila znepokojení nad eskalací bojů na východě Ukrajiny a vyzvala k respektování dohodnutého příměří mezi oběma stranami.

"Jeden z našich kolegů, švýcarský občan, byl zabit v Doněcku při výbuchu u naší úřadovny. Hluboce litujeme této ztráty," řekl mluvčí Červeného kříže Ewan Watson agentuře Reuters. Jméno zabitého organizace nezveřejnila.

Z incidentu se vzájemně obvinily obě strany konfliktu. "Mám jen jednu otázku: mají teroristé nějaké ponětí o lidskosti, když ostřelovali doněckou kancelář MVČK, jehož jediným cílem je pomáhat lidem?" uvedl ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin podle agentury Unian na adresu separatistů.

Povstalci naopak z palby na úřadovnu Červeného kříže obvinili ukrajinskou armádu. "Skutečně ještě před několika minutami ukrajinští vojáci ostřelovali centrum Doněcku," prohlásil "vicepremiér" povstalecké vlády Andrej Purgin podle agentury Interfax a dodal, že případem se bude zabývat prokuratura a policie neuznávané „Doněcké lidové republiky“.

Podle doněcké radnice si palba vynutila přerušení městské dopravy a zasaženo bylo mimo jiné zavřené nákupní středisko, ale další oběti na životech nebyly hlášeny.

Boje o letiště pokračují

Mezi vládními vojsky a povstalci platí od 5. září křehké příměří, které je však často porušováno. Ke střetům dochází právě u Doněcku: samo město, před válkou milionové, ovládají povstalci, avšak nedaleké letiště zůstává přinejmenším částečně v rukou ukrajinských vojáků. O letiště se prakticky denně bojuje. Ve čtvrtek se podle armády vojákům podařilo odrazit další útok rebelů, povstalci naopak tvrdí, že letiště už jen "dočišťují" od zbytků ukrajinských sil.

Letiště v Doněcku, které jako jediné na východě Ukrajiny může přijímat velká dopravní letadla, má pro vzbouřence klíčový význam.

V pondělí u letiště zahynulo sedm ukrajinských vojáků, když jejich transportér zasáhl povstalecký tank. Ve středu pak přišlo o život nejméně deset lidí, když dělostřelecká palba zasáhla školní hřiště a mikrobus s cestujícími.

Separatisté přičetli palbu ukrajinské armádě. Podle mezinárodní organizace Amnesty International však za umírání civilistů nesou jistý díl odpovědnosti i povstalci, kteří umisťují legitimní vojenské cíle i do obytných čtvrtí.

EU ve čtvrtečním prohlášení připomněla tyto incidenty a vyzvala k "přísnému dodržování příměří" jako nezbytné etapy umožňující nastolit právo a pořádek na východě Ukrajiny, zabránit dalšímu porušování lidských práv a vyšetřit dosavadní případy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist