Šéf syrské povstalecké organizace an-Nusra varoval Západ, že pokud mezinárodní koalice vedená Spojenými státy okamžitě neskončí s leteckými údery proti Islámskému státu (IS), přenese se boj brzy do Evropy a Ameriky. Zvukový záznam prohlášení Abú Muhammada Džuláního se objevil v neděli na internetu, napsala agentura AFP. Už předtím odsoudil nálety mluvčí an-Nusry a pohrozil odvetou všem zemím, které se na nich podílejí.
"Za válku nezaplatí jen vaši vůdcové, vyšší cenu zaplatíte vy sami," pohrozil Džulání v projevu adresovaném obyvatelům Evropy a Severní Ameriky.
An-Nusra, která se hlásí k teroristické síti al-Káida, bojuje v Sýrii proti režimu Bašára Asada a někteří její bojovníci se v posledních dnech připojili k extremistům z Islámského státu. Frontu an-Nusra OSN, USA či Británie označily za teroristickou organizaci, přesto je podle analytiků méně radikální než IS.
Spojenci zničili v Sýrii nejméně tři další rafinerie v rukou IS
Letecké údery koalice vedené Spojenými státy v neděli zničily tři ropné rafinerie, které na severu Sýrie u hranic s Tureckem kontroluje radikální hnutí Islámský stát (IS). Zasáhly i rafinerii společnosti Conoco, která je největším zařízením na zpracování ropy v Sýrii. Uvedla to Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Londýně a má v Sýrii síť informátorů. Méně známá skupina Chorásán, v níž působí veteráni teroristické sítě al-Káida, zároveň podle agentury Reuters potvrdila, že při jednom z prvních náletů zahynul i její vůdce Muhsín Fadlí.
Koalice složená z USA a pěti arabských států už ve čtvrtek a v pátek zničila nejméně 12 rafinerií, které jsou v rukou IS v ropné provincii Dajr az-Zaur. Extremisté z IS ovládají většinu této provincie.
V noci na neděli byly podle agentury AFP zničeny nejméně tři další malé rafinerie, které má pod kontrolou IS a které leží severně od města Rakka. Tato bašta ozbrojenců IS je od 23. září hlavním terčem bombardování spojeneckých sil. Zasažena byla poprvé i rafinerie společnosti Conoco. Nálet se zaměřil na tamní modlitebnu, při útoku nikdo nezemřel, uvedla SOHR.
Syrská organizace poznamenala, že IS získává peníze prodejem ropy tureckým obchodníkům. "Koalice chce takto zničit ekonomiku IS, hybnou sílu války," dodala SOHR.
Americké letouny útočí i na pozice IS v sousedním Iráku, kde islamisté rovněž obsadili rozsáhlá území. V této kampani pomáhá Američanům vojenské letectvo z Francie, Belgie, Británie a Dánska. O průběhu a dopadech této kampaně ale není mnoho informací.
Letadla spojenců zřejmě omylem zasáhla sklad obilí
Letadla spojenců v Sýrii v noci na pondělí bombardovala další cíle islamistů ve čtyřech východních a severních provinciích. Zřejmě omylem zasáhla obilné silo v severosyrském městě Manbidž, kde má Islámský stát jednu ze svých základen, informovala agentura Reuters.
Syrská exilová opozice, která působí v Londýně a z bojiště získává informaci prostřednictvím informátorů, tvrdí, že mezi oběťmi nočního útoku na Manbidž jsou jen civilisté, a to zaměstnanci sila. Washington zatím zprávu nekomentoval. Město leží mezi městy Halab a Kobani. Několikadenní boje mezi IS a Kurdy o Kobani, které leží na hranici s Tureckem, vyhnaly z domovů tisíce Syřanů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist