Podle tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana by jeho země mohla vyslat vojenské jednotky na území Sýrie. Měly by tam pomoct s vybudováním bezpečné zóny pro uprchlíky, kteří utíkají před válečníky z Islámského státu (IS). Prezident to řekl v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Hurriyet.

Zároveň ale zdůraznil, že by s takovým krokem musela panovat mezinárodní shoda. Jeho země vede od začátku týdne diplomatická jednání se zástupci USA, které stojí v čele mezinárodní koalice podnikajících vojenské nálety na pozice IS v Sýrii. Těch se Turecko zatím účastnit odmítlo.

Podle Erdogana to ale neznamená, že by se v budoucnu situace nemohla změnit. "Předpoklad, že by se Turecko v konfliktu vojensky neangažovalo, je chybný," řekl prezident na zpáteční cestě ze zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Erdogan také oznámil, že nyní probíhají jednání, z nichž vzejde, které země se připojí k leteckým úderům či k potenciální pozemní operaci, která prý bude v návaznosti na nálety v budoucnu nezbytná.

Na otázku, zda by Turecko mohlo bezpečnou zónu pro syrské uprchlíky vytvořit samo, turecký prezident odpověděl, že by se podobná operace mělo účastnit širší společenství států z regionu. Tak, aby byla zajištěna mezinárodní legitimita.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist