Francie poté, co islamisté zavraždili uneseného francouzského občana, zvažuje rozšíření svých nynějších leteckých úderů proti islamistům v Iráku i na muslimské radikály v Sýrii. Řekl to podle agentury AP francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

Proti extremistům z hnutí Islámský stát na severu Sýrie už útočí Američané s dalšími spojenci. V oblasti již létají francouzské stíhačky; dosud se zapojovaly do náletů na pozice Islámského státu v Iráku, nyní je Francie možná použije také v Sýrii. Armádní velitelé podle ministra jednají o další podobě francouzské mise proti Islámskému státu.

Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius nedávno podle AP ujistil, že leteckým úderům v Sýrii nebrání "žádná právní překážka".

Islamisté zajali Francouze Hervého Gourdela v neděli na severu Alžírska, kde byl na horské túře. Učinili tak v souvislosti s francouzskými údery v Iráku. Setnuli mu hlavu a video s natočenou vraždou umístili ve středu na internet. Jeho alžírské průvodce propustili.

Paříž nepřistoupila na ultimátum únosců, že 55letého turistu zabijí, pokud Francie nezastaví své letecké útoky proti Islámskému státu. "Francie nikdy neustupuje před vydíráním," zdůraznil po oznámení Francouzovy vraždy prezident François Hollande.

Kvůli případu, který vyvolal velké emoce a pobouření doma i v zahraničí, francouzský prezident na čtvrtek svolal mimořádné zasedání vlády. Kabinet má jednat o dalších vojenských operacích proti islamistům a o posílení ochrany Francouzů v Alžírsku i jinde. V Alžírsku žije na 30 tisíc francouzských občanů.

Francouzský premiér Manuel Valls ve středu prohlásil, že francouzské údery budou pokračovat, dokud se irácké armádě nepodaří ovládnout území obsazené islamisty. Bezpečnost v Iráku je podle něj nyní ohrožena více než kdykoli v posledních letech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist