Nejméně dva francouzské letouny v pátek ráno udeřily na irácké militanty z Islámského státu. Média o tom informovala kancelář prezidenta Francoise Hollanda. Letadla podle Elysejského paláce zaútočila na sklad islamistů na severovýchodě Iráku a úspěšně jej zničila.
Podle irácké armády byly navíc při francouzských náletech na město Zumár na severovýchodě Iráku zabity desítky bojovníků IS. V příštích dnech Francie plánuje další operace.
Záměr podpořit Američany v bombardování islamistických pozic v regionu Hollande oznámil ve čtvrteční tiskové konferenci. Jedná tak údajně v souladu s přáním irácké vlády. Francouzský prezident však zároveň omezil působnost operace pouze na Irák a nikoli Sýrii. Vyloučil také možnost, že by do regionu poslal pozemní síly.
Francie se do podpory protiislamistických sil zatím zapojila především skrze sledování pohybů islamistů a také dodáváním zbraní jihoiráckým Kurdům. Podobnou podporu již odpůrcům islamistů poskytuje například Británie, dodávku munice v objemu 500 tun Kurdům koncem léta přislíbila i česká vláda.
Američané podnikli další nálety na radikály v Iráku v místě, odkud ostřelovali uprchlíky - čtěte ZDE
V přímém bombardování islamistických pozic je ale Francie zatím jediným spojencem USA. Washington kontroverzní nálety proti radikálům zahájil počátkem srpna a zatím jich uskutečnil 170.
Francouzské rozhodnutí aktivně se zapojit v bojích proti islamistům ve čtvrtek pochválil i americký prezident Barack Obama. Ten Francouze označil za jedny z nejstarších a nejbližších spolupracovníků USA v boji proti terorismu.
Turecko přijímá uprchlíky
Turecko v pátek otevřelo hranice stovkám syrských Kurdů. Ti jsou na útěku ze severovýchodní oblasti Sýrie před postupem bojovníků Islámského státu.
Turecká vláda o tom rozhodla poté, co déle než 24 hodin odmítala přijmout asi 3000 syrských Kurdů, kteří se nahromadili u ostnatého drátu dělícího obě země poblíž turecké lokality Dikmetas.
Bojovníci Islámského státu se na severovýchodě Sýrie zmocnily nejméně 24 vesnic obývaných převážně Kurdy. Obyvatelé města Ajn al-Arab obklíčeného radikály pak ve čtvrtek začali hromadně utíkat k turecké hranici jen s nejnutnějšími osobními věcmi.
Turecký premiér Ahmet Davutoglu ve čtvrtek večer podle tureckých médií řekl, že Ankara dá před přijetím Kurdů ze Sýrie přednost tomu, že jim poskytne nezbytnou pomoc na syrské straně hranice.
Po páteční ranní demonstraci, kterou u státní hranice pořádkové síly rozháněly pomocí vodních děl a slzného plynu, nakonec Turecko vstup stále početnějšího davu syrských Kurdů na své území povolilo.
Stanice CNN-Türk zprostředkovala v přímém přenosu záběry na dav tvořený převážně ženami, dětmi a staršími osobami, překračujícími tureckou hranici.
Kurdští uprchlíci podle zahraničních médií působili vyčerpaným dojmem a mnozí potřebovali pomoc zdravotníků vyslaných na místo.
V Turecku se už podle údajů ankarské vlády zdržuje 1,2 milionu uprchlíků, kteří své domovy v sousední Sýrii opustili kvůli občanské válce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist