Německá opozice chce u ústavního soudu prosadit, aby bývalý analytik americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden vypovídal v Berlíně o činnosti této rozvědky v Německu. Uvedl to poslanec za Zelené Hans-Christian Ströbele. Podrobnosti o příslušné žalobě proti německé vládě hodlají zástupci Zelených a postkomunistické Levice představit v pátek.

O vyslechnutí Snowdena, jenž nalezl útočiště v Rusku, má zájem zvláštní výbor Spolkového sněmu, který se zabývá činností NSA v Německu. Německá vláda ale neposkytla žádné právní záruky, že Snowdena v případě jeho návštěvy Berlína nevydá do Spojených států, které na něj vydaly zatykač. Poslanci vládních konzervativců (CDU/CSU) a socialistů (SPD) ve výboru proto prosadili, že Snowdena vyslechnou v ruském azylu, a to buď osobně, nebo prostřednictvím videokonference.

Zelení a Levice ale dlouhodobě trvají na tom, aby Snowden vypovídal v Berlíně přímo v prostorách Spolkového sněmu. Jinak podle opozičních stran nebude možné zajistit, aby bývalý analytik NSA mluvil bez vnějšího tlaku. Žaloba k ústavnímu soudu by podle Ströbeleho měla zajistit, že vláda poskytne Snowdenovi potřebné bezpečnostní záruky pro výpověď v německé metropoli.

Snowden loni předal novinářům materiály, které ukázaly, že NSA řadu let masově sledovala elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě. Mezi sledovanými byla i německá kancléřka Angela Merkelová a její předchůdce Gerhard Schröder.

Bývalý analytik dostane alternativní Nobelovu cenu

Snowden se nyní skrývá v Rusku, kde získal azyl. V USA byl kvůli úniku tajných dokumentů obviněn a hrozí mu až 30 let vězení. Stockholmská Nadace Ceny za správný život tento týden oznámila, že Snowdenovi za jeho čin udělila letošní alternativní Nobelovu cenu.

Snowden se o ni podělí se šéfredaktorem britského listu The Guardian Alanem Rusbridgerem, jehož deník informace o praktikách amerických tajných služeb zveřejnil.

Nedotovaná Cena za správný život, známá spíše jako alternativní Nobelova cena, je udělována za aktivity v oblasti boje s chudobou, prosazování lidských práv a ochrany životního prostředí. Jedenatřicetiletý Snowden toto čestné ocenění dostane za to, že "s odvahou a kompetencí odhalil bezpříkladný rozsah státního sledování, které porušuje základní demokratické procesy a ústavní práva", zdůvodnila své rozhodnutí švédská nadace.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist