Několik tisíc lidí se v neděli sešlo v centru Moskvy, aby protestovali proti podílu Kremlu na válčení na Ukrajině. Povolený mírový pochod prochází po hlavních bulvárech metropole pod ruskými a ukrajinskými vlajkami. "Ne válce!" skandují lidé podle moskevského rozhlasu.

Účastníci nesou i plakáty odsuzující současný režim prezidenta Vladimira Putina. "Putine, přestaň lhát a válčit," stojí na jednom z bannerů moskevských demonstrantů.

Na moskevském pochodu organizátoři čekali až 50 000 lidí, média spíše jen tisíce. Podle ruské tiskové agentury ITAR TASS odhaduje místní policie počet demonstrantů na pět tisíc, například agentura AP však hovoří až o třech desítkách tisíc demonstrantů.

Údaje různých médií o počtu účastníků se rozcházejí i v případě Petrohradu – tam se jich podle AP sešlo pět tisíc, Svobodná Evropa ale hovoří jen o 1500 lidech. Úřady v druhém největším ruském městě akci nepovolily, policie zde však zatím zatkla jen několik jedinců. Protestující prošli centrem Petrohradu s plakáty "Ne válce" a "Ukrajino, odpusť".

V Novosibirsku policie nepovolenou demonstraci rovnou rozehnala. Ani v Tomsku úřady demonstraci nepovolily, a tak se na hlavním náměstí střídali jednotliví aktivisté s protiválečnými transparenty. Protesty osamocených jednotlivců totiž nevyžadují úřední schválení.

Opozičního aktivistu Arťoma Kosareckého, který osaměle demonstroval v Barnaulu, ale v neděli přepadli neznámí pachatelé a sebrali mu plakát "Sibiř proti válce". Následně demonstranta podle serveru OVD-Info, sledujícího policejní přehmaty, zatkli strážníci, ale propustili jej zase na svobodu po sepsání protokolu.

"Pochod míru je pochod kolaborantů s fašisty!" skandovala ještě před akcí skupinka odpůrců demonstrujících, než ji varovala policie. Na plánované trase pochodu se objevily nápisy vyjadřující podporu proruským separatistům válčících na východu Ukrajiny a odsuzujících "kyjevskou juntu".

Policisté kontrolující demonstranty před propuštěním do pochodu prý zabavují plakáty a transparenty s politickými hesly proti Putinově režimu.

Mírové pochody žádají ruské vedení, aby stáhlo ruské vojáky z Ukrajiny, ukončilo podporu separatistů, skoncovalo s dezinformační kampaní ve státních televizích a přestalo pronásledovat občany odsuzující agresi proti sousednímu státu a anexi Krymu a také zrušilo zákazy dovozu západního zboží, které vyvolaly prudký růst cen, uvedl server newsru.com.

Předchozí "pochod míru" se v Moskvě odehrál bez jakýchkoliv incidentů v polovině března. Policie tehdy odhadla počet účastníků na tři tisícovky, pořadatelé na 50 000 až 70 000, zatímco podle novinářů se sešlo několik tisíc demonstrantů, a to včetně frontmana populární rockové kapely Mašina vremeni Andreje Makareviče. Ten vzápětí začal mít potíže.

Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina po anexi Krymu dosáhla rekordní výše 84 procent.