Proruští radikálové v pondělí obsadili sídlo českého generálního konzulátu v Doněcku, který je už několik měsíců opuštěný. Oznámil to v úterý v Kyjevě mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko, který doplnil, že vzbouřenci se zmocnili i budovy polského konzulátu.

Jeho informaci ale popřel český zastupitelský úřad v Kyjevě. Podle jeho zpráv vzbouřenci v neděli večer do budovy sídla konzulátu pronikli, budovu ale krátce nato opustili.

"Vstoupili tam v neděli večer, prošli budovou a odešli. Od té doby v budově nejsou," uvedl Ondrej Morávek, doněcký generální konzul, který se od evakuace úřadu zdržuje v Kyjevě.

Polský konzulát, který je v sousedství, podle Morávka separatisté skutečně obsadili. Diplomat se odvolával na informace ostrahy, která má objekty střežit. Polsko svůj konzulát v Doněcku vyklidilo v červnu.

Podle prohlášení ukrajinského mluvčího Lysenka "teroristé" v pondělí kromě českého a polského konzulátu okupovali i další objekty ve městě, například oblastní hospodářský soud. Zmocnili se rovněž sportovního komplexu Olympijskij.

Doněck je navzdory už 10 dní trvajícímu příměří místem těžkých bojů. Exploze zaznívají zejména ze severní části města sousedící s mezinárodním letištěm. Právě letištní terminál je jediným místem v Doněcku, které je pod kontrolou ukrajinské armády. Z dříve milionového města podle ukrajinských médií kvůli válce většina obyvatel uprchla.