Francie má novou levicovou vládu, ve které je hlavní změnou obměna ministra hospodářství, kterým se stal prezidentův muž Emmanuel Macron. Složení nového týmu staronového premiéra Manuela Vallse, které v úterý oznámil úřad socialistického prezidenta Françoise Hollandea, je podle komentářů jen malou obměnou vlády. Kabinet podal v pondělí překvapivě demisi po kritice vládní hospodářské politiky ze strany dvou ministrů.

Novým šéfem významného ministerstva hospodářství se stal teprve šestatřicetiletý bývalý bankéř Macron, který byl do poloviny minulého měsíce hlavním ekonomickým poradcem Hollandea. Nástup do úřadu tohoto mladého muže s podnikatelským myšlením je podle agentury AP jistě pozitivním signálem pro partnery v EU.

Vládní krizi vyvolala ostrá kritika od ministrů hospodářství Arnauda Montebourga a školství Benoîta Hamona. Valls se podle médií zbavil nejen jich, ale i ministryně kultury Aurélie Filippettiové, která také zcela nesdílela oficiální politickou linii. Šéfové ministerstev zahraničí, obrany, vnitra, financí a většiny ostatních resortů se ale nezměnili.

V nové vládě je podle médií zastoupena opět třemi stejnými ministry i radikální levice, což zaručuje Hollandeovi většinu v Poslanecké sněmovně. Socialisté a jejich spojenci z radikální levicové strany PRG mají dohromady 305 poslaneckých křesel, zatímco absolutní většina je 289. Zelení, kteří ve volbách socialisty podpořili a podíleli se na jejich první vládě, z koalice nedávno odstoupili a hlasují nezávisle.

Kritikům Hollandeovy a Vallsovy politiky z řad levice se především nelíbí záměr vydat 40 miliard eur na pomoc podnikům výměnou za zvýšení počtu pracovních míst a uspořit ze státního rozpočtu v příštích třech letech 50 miliard eur.

Hollande v předvolební kampani v roce 2012 sliboval odklon od úsporných opatření a posilování růstu a zaměstnanosti především novými veřejnými investicemi. Pokročit v tomto směru se mu zatím ale příliš nedaří, protože Německo prosazuje dál rozpočtovou disciplínu na úrovni Evropské unie s cílem vypořádat se s deficity. Část francouzských vládních socialistů proto Berlín ostře kritizuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist