Islamisté se v severním Iráku zmocnili dalších tří měst v blízkosti iráckého Kurdistánu a nové boje vyvolaly exodus příslušníků náboženských menšin. Podle OSN je na útěku na 200 tisíc lidí.
V horách na severozápadě se ukrývá 40 tisíc příslušníků islámské sekty jezídů a hrozí jim smrt hladem. Na útěku jsou také desítky tisíc křesťanů vyhnaných z dosud největšího křesťanského města Qaraqosh. OSN se podařilo několik uprchlíků dostat do bezpečí.
Svědci, jež ve čtvrtek citovala agentura Reuters, tvrdí, že se bojovníci skupiny, která si říká Islámský stát (IS), zmocnili dalších tří měst. Podle svého prohlášení od víkendu ovládli 15 dalších měst a mosulskou přehradu. Kurdští milicionáři to sice popřeli, ale lidé žijící v blízkosti přehrady ohlásili, že IS má přehradu v rukou.
Islamisté by tak mohli nejen vytopit mnoho měst ležících na březích řeky Tigris, ale mohou také kontrolovat chod elektrárny zásobující elektřinou rozsáhlé území. Nově IS získala Machmúr nedaleko kurdského střediska Irbílu, Tall Kajf v provincii Ninive, v němž žila velká komunita křesťanů, a dále město Chuvajr.
Islamisté postupují od června severním Irákem směrem k Bagdádu. V části Iráku a Sýrie vyhlásili chalífát, ovládají také velké oblasti v západoirácké provincii Anbár.
Radikálové prý na stanovišti Chazár vyvěsili černou vlajku hnutí Islámský stát. Jeden z bezpečnostních poradců místní vlády ale obsazení místa islamisty popřel. "Chazár je rozhodně pod kontrolou pešmergů (kurdských bojovníků)," uvedl tento nejmenovaný zdroj. Jak dodal, Irbíl není ohrožen, jejich síly postupují a "porazí teroristy". V této souvislosti vyzval místní obyvatele, aby zůstali klidní.
Kvůli bojům mnoho obyvatel prchlo do Kurdistánu. Jsou to hlavně šíité, kteří nesouhlasí s ideologií sunnitských extremistů z IS, ale také příslušníci náboženských menšin – křesťanů a islámské sekty jezídů.
Tragédie ohromných rozměrů
OSN situaci na severu Iráku označila za "tragédii ohromných rozměrů". OSN se podařilo v minulých 24 hodinách dostat do bezpečí několik z těch, kteří se ocitli v izolaci v horách v okolí Sindžáru. "Právě jsme se dozvěděli, že se povedlo dostat do bezpečí několik z nich. OSN se snaží získat zdroje a zajistit jim pomoc," řekl Reuters telefonicky z Iráku mluvčí úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci David Swanson.
Chaldejský arcibiskup Joseph Thomas, který působí v Kirkúku, hovořil o desítkách tisíc lidí na útěku. "Je to katastrofa, tragická situace. Vyzýváme Radu bezpečnosti OSN, aby okamžitě zasáhla. Právě nyní jsou z domovů vyháněny desítky tisíc lidí. To, co se děje, nelze popsat," řekl agentuře AFP.
Papež František požádal vlády, aby pomohly chránit křesťany a ukončily humanitární drama v Iráku. IS ovládl několik vesnic podél hranice Kurdistánu a pešmergové, kteří původně tyto vesnice chránili, prchli spolu s civilisty. Podle AFP je na útěku do Kurdistánu na 100 tisíc křesťanů. Islamisté prý strhávají z kostelů kříže.
OSN: Vůdci Islámského státu patří na seznam válečných zločinců - čtěte ZDE
Islamisté se v Iráku zmocnili 40 kilogramů uranu. Je nepoužitelný, uklidňuje Amerika - čtěte ZDE
Politolog Čejka: Potenciální nový stát na území Iráku může začít kontrolovat ropu a plyn - čtěte ZDE
Boje se přenesly i do ropného města Kirkúku. Při dvou pumových útocích tam přišlo o život devět lidí. Bomby vybuchly u šíitské modlitebny, která sloužila jako útočiště prchajícím lidem.
Britský The Guardian připomněl, že v horách v okolí města Sindžár je v neúnosných podmínkách 40 tisíc jezídů. Prchli tam před IS a hrozí jim tam smrt hlady. Jsou na devíti místech pohoří vysokého asi 1500 metrů bez jakéhokoli spojení se zásobovacími trasami. Právě tato místa jsou v místní tradici spojována s biblickou Noemovou archou.
Ve městě Sindžár žilo původně na 300 tisíc lidí. Teď je pusté a zůstalo v něm jenom 25 tisíc obyvatel, kteří se snaží chránit majetek. "Řekli nám (IS), abychom buď přestoupili na jejich víru, nebo se připravili na smrt. Nikdo nám nepřišel na pomoc," řekl Chuldún Atjás, který ve městě zůstal.
IS zintenzivnil boje minulý týden a o víkendu se zmocnil měst Sindžár a Zumár. Oblasti přiléhající ke Kurdistánu se snaží bránit oddíly kurdských milicionářů, pešmergů. Jejich velitelé tvrdili, že osvobodí i metropoli severu, město Mosul, které IS drží od června. Irácká armáda ohlásila tento týden, že její letectvo útočilo na mosulské pozice IS.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist