Od neděle existuje na části území Sýrie a Iráku chalífát s názvem Islámský stát. Ten založila radikální sunnitská organizace ISIS (Islámský stát v Iráku a Sýrii), která i nadále pokračuje v obsazování iráckých území.

USA mezitím oznámily, že na Blízký východ vyšlou dalších 300 vojáků. Ti budou chránit velvyslanectví, americké občany a bagdádské letiště. Do aktuálních bojů se ale nezapojí.

Ačkoliv lidé začali žít v chálífátu, podle experta na Blízký východ Marka Čejky se pro ně téměř nic nezmění. "Může se změnit jen to, že teroru ISIS bude dodáváno náboženské zdůvodnění," tvrdí Čejka, který působí v Ústavu mezinárodních vztahů a na Hartford Seminary v USA.

Jakou relevanci má vznik státu, když ho žádná země neuzná?

Samozvaných a mezinárodně neuznaných států je po světě celá řada – od různých recesistických projektů typu Valašského království až například po Kosovo, které na jednu stranu řada států a velmocí uznává, jiné se však vehementně proti diplomatickému uznání stavějí.

Potenciální nový stát na území Iráku a v jeho okolí může začít kontrolovat zdejší ropu a plyn. Pokud bude schopen si toto postavení silou udržet, může teoreticky začít získávat i mezinárodní podporu. Velmi nebezpečné jsou velké peníze v rukou ISIS, kterými je schopná ovlivňovat "přirozená přání zdejšího lidu".

Můžeme vidět, že například afghánsko-pákistánský Tálibán se pragmaticky mění, přizpůsobuje se novým podmínkám a ani po letech bojových operací Američanů a jejich spojenců ho nelze zdaleka pomíjet. To může být i případ ISIS.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se