Izraelská armáda povolala nových 16 tisíc záložníků a zvýšila počet vojáků zapojených do bojových operací v Gaze na 86 tisíc. Oznámil to ve čtvrtek izraelský armádní mluvčí. Na Izrael také dopadla dvacítka palestinských raket a Izraelci útočili na zhruba stejný počet cílů v Pásmu Gazy.
Palestinské ministerstvo zdravotnictví ohlásilo další 20 mrtvých a celková bilance obětí konfliktu podle něj dosáhla 1385 mrtvých a 8000 zraněných. Téměř 500 z obětí jsou ženy a děti. Izrael přišel o 56 vojáků a tři civilisty, z nichž jedním byl thajský dělník.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že země nepřijme žádný návrh příměří, který by armádě zabránil v dokončení jejího úkolu, kterým je zničit všechny tunely vedoucí z Pásma Gazy.
"Jsme připraveni dokončit tuto misi s příměřím nebo bez něj," řekl premiér. "Nebudu souhlasit s žádným návrhem na příměří, který izraelské armádě neumožní tento důležitý úkol v zájmu bezpečnosti Izraele dokončit," dodal.
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová v Ženevě Izrael kritizovala za útoky na civilisty. Podle ní židovský stát nedodržuje své povinnosti kladené mezinárodním právem a svět by měl začít vyšetřovat možné válečné zločiny.
"Znovu opakuji, že nemůžeme dovolit beztrestnost a pokračování situace, v níž nikdo nenese odpovědnost," řekla Pillayová. Podle ní mezinárodní zákon porušuje také Hamás, protože útočí z hustě obydlených míst na náhodné cíle v Izraeli.
Pillayová řekla jasně, že její slova jsou určena především Spojeným státům jako zemi, která má velký vliv na Izrael. "USA by měly učinit mnohem více, zastavit to zabíjení a přivést strany k jednání," řekla.
O Gaze ve čtvrtek na mimořádném zasedání jedná Rada bezpečnosti OSN. Šéf Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Pierre Krähenbühl prohlásil, že Palestinci z Gazy jsou "na pokraji propasti a že svět musí přijmout nezbytná opatření a tuto extrémní situaci řešit". Oznámil také, že se rychle zhoršují podmínky v útočištích OSN.
"Tisíce žen, které jsou v našich školách, jsou těhotné," dodal. Žádal, aby obě strany konfliktu souhlasily s okamžitým a bezpodmínečným příměřím.
Šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová vyzvala k zavedení každodenních humanitárních přestávek v bojích, dokud nebude vyjednáno delší příměří. Upozornila, že 80 procent palestinských obětí jsou civilisté a že mezi nimi je 251 dětí.
Bombardování v Gaze v prohlášení odsoudila i šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová. Chce, aby se začaly vyšetřovat případy úmrtí Palestinců, kteří se na výzvu Izraele evakuovali z domovů a uchýlili se pod ochranu OSN, avšak zemřeli při útocích na tyto objekty.
Palestinský vůdce Mahmúd Abbás chce Izrael obvinit před Mezinárodním trestním soudem (ICC) z válečných zločinů. Chce k tomu ale písemný souhlas všech palestinských frakcí včetně Hamasu a Islámského džihádu, které proti Izraeli bojují a jež OSN obviňuje stejně jako Izrael z válečných zločinů.
Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) oznámil, že mu docházejí prostředky na zvládnutí humanitární krize v Pásmu Gazy. Téměř čtvrtina z tamních 1,8 milionu obyvatel vlivem bojů opustila domovy, v 86 objektech OSN je na 220 tisíc lidí.
"Gaza je zničená, kam ti lidé půjdou?" řekl mluvčí UNRWA Chris Gunness. Jeho organizace požádala dárce o 187 milionů dolarů na nákup lůžek a základních potřeb pro běžence.
V útulcích na jihu Pásma se prý začaly šířit vši a svrab a je zapotřebí dodat tam insekticidy a léky. Rodinám dochází voda a potraviny a mnoha otřeseným dětem je potřeba zajistit psychiatrickou pomoc.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist