Nizozemsko, Austrálie a Malajsie vyloučily vyslání mezinárodní ozbrojené mise k zajištění prostoru na východě Ukrajiny, kam spadlo malajsijské letadlo. Řekl to v neděli nizozemský premiér Mark Rutte.
Ministři zahraničí Nizozemska a Austrálie ale přiletí v pondělí do Kyjeva, aby získali souhlas s vysláním mise policistů na místo zřícení letounu. Šéfka australské diplomacie Julie Bishopová řekla, že s nizozemským kolegou Fransem Timmermansem chtějí dosáhnout rychlého rozhodnutí ukrajinského parlamentu.
"Dospěli jsme k závěru, že je reálné nebezpečí, že by mezinárodní mise byla okamžitě zatažena do konfliktu na Ukrajině," řekl premiér k rozhodnutí nevysílat ozbrojenou misi, na němž se tři země dohodly společně.
Rutte podle agentury Reuters dodal, že není reálné dosáhnout vojenské převahy nad těžce vyzbrojenými separatisty v oblasti, která leží tak blízko ruských hranic.
Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin v neděli obvinil proruské separatisty z toho, že zabránili mezinárodním expertům v přístupu na místo, kde se nacházejí trosky zříceného stroje.
"Teroristi se uchýlili ke své normální odporné praxi: neumožnili expertům monitorovacího týmu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) přístup na místo havárie letu MH17 s odůvodněním, že v blízkosti bojuje ukrajinská armáda," citovala agentura Reuters Klimkinovo prohlášení na Twitteru.
"Jejich argument je podvod. Ukrajina dodržuje své jednostranně vyhlášené příměří v zóně 40 kilometrů (kolem místa dopadu letadla).
Neozbrojení policisté
Australský premiér Tony Abbott prohlásil, že v rámci policejní mise vedené Nizozemci budou na místo havárie malajsijského boeingu vysláni neozbrojení australští policisté. Budou se podílet na zajišťování dané oblasti a pomáhat při hledání pozůstatků obětí.
Abbott zdůvodnil toto rozhodnutí vysvětlením, že nasazení neozbrojených policistů nebude muset schválit ukrajinský parlament.
"Je to riskantní mise, o tom není pochyb," citovala Abbotta agentura AP. "Je ale nejbezpečnější udělat to v rámci policejní humanitární mise," řekl.
Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin uvedl, že ukrajinská vláda nemá v plánu použít vojenskou sílu k získání kontroly nad místem havárie malajsijského letadla. "Teoreticky to můžeme udělat. Ale jestli se tak stane, budou zničeny všechny důkazy," řekl Klimkin, který je na návštěvě USA, v televizi CNN. Na přímou otázku, jestli chce žádat USA o vojenskou pomoc, šéf ukrajinské diplomacie neodpověděl.
Britští vyšetřovatelé začali zkoumat data z letu MH17, s důkazy se prý manipulovalo - čtěte ZDE
Separatisté sestřelili dvě vojenská letadla, ztrátu strojů potvrdila ukrajinská vláda - čtěte ZDE
Šéf australské federální policie Tony Negus původně informoval, že v pondělí by mělo být na místo dopadu stroje, jehož trosky pokrývají 50 kilometrů čtverečních, vysláno 11 australských policistů. Tento plán byl ale kvůli bojům v dané oblasti odložen, potvrdila Abbottova mluvčí Jane McMillanová.
Na Ukrajině v současnosti čeká na nasazení 170 členů australské federální policie, řekl Negus. Kolik policistů vyšle Nizozemsko, prý neví, budou ale také neozbrojení.
Na Ukrajině jsou experti soudní medicíny
V neděli už odletěla na Ukrajinu skupina třiceti nizozemských expertů soudní medicíny. Přístup na místo katastrofy se pro ně podařilo získat na základě dohody mezi Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a proruskými separatisty, oznámilo podle agentury AFP nizozemské ministerstvo spravedlnosti.
Letadlo společnosti Malaysia Airlines bylo před deseti dny údajně sestřeleno raketou nad východní Ukrajinou. Zahynulo všech 298 lidí na palubě, mezi oběťmi je 193 Nizozemců.
Do Nizozemska už byla přepravena všechna těla a části těl nalezené na místě pádu letadla a převezené na charkovské letiště v železničních chladírenských vagonech. Od středy do soboty bylo z Charkova do Nizozemska transportováno celkem 227 rakví. Na místě havárie se ale podle různých zdrojů nachází ještě řada lidských pozůstatků.
Nizozemské ministerstvo spravedlnosti v sobotu oznámilo, že byla identifikována první oběť katastrofy letu MH17. Dodalo, že jde o nizozemského občana, ale jeho totožnost neuvedlo.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist