Skupina Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která v posledních týdnech ovládla území na severozápadě Iráku a kontroluje také některé oblasti v Sýrii, podle agentury AFP v neděli vyhlásila chalífát s názvem Islámský stát.

Mluvčí ISIL abú Muhammad Adnání prohlásil, že organizace se přejmenovala na Islámský stát a bude nastolovat řád chalífátu na všech dobytých územích táhnoucích se od syrské provincie Halab po iráckou provincii Dijála.

Do čela chalífátu se postavil vůdce ISIL abú Bakr Bagdádí. Ten se podle prohlášení radikálů stává chalífou.

"Rada Islámského státu se na své nedělní schůzi rozhodla vyhlásit vznik islámského chalífátu a vybrat chalífu pro stát muslimů. Svatý bojovník šajch Bagdádí byl ustanoven chalífou muslimů," citovala agentura AFP Adnáního.

Podle něj byl vznik chalífátu snem každého muslima a přáním každého svatého bojovníka.

Bagdádího nazval Adnání chalífou Ibráhímem podle jeho skutečného prvního jména. Zároveň řekl, že je nyní povinností každého muslima novému chalífovi přísahat věrnost.

Mezi bojovníky takzvané svaté války získal Bagdádí v posledních měsících větší vliv než nynější vůdce teroristické sítě al-Káida Ajmán Zavahrí.

Zavahrí už 10 let žije na afghánsko-pákistánském pomezí a členy své organizace oslovuje prostřednictvím videa. Bagdádí obsazuje města, zmobilizoval množství lidí a zabíjí své odpůrce v Sýrii a Iráku.

Bagdádí odepřel Zavahrímu poslušnost, když velitel al-Káidy nařídil, aby ISIL vyklidil pole v Sýrii a přenechal tamní operace odnoži al-Káidy, frontě An-Nusra.

ISIL v Sýrii dále bojuje, a to nejen proti režimu prezidenta Bašára Asada v Damašku, ale také proti An-Nusře, jejíž velitelé však v posledních týdnech rovněž přecházejí na stranu ISIL.

Chalífát, což znamená vládu chalífy, hlavy muslimské obce, vznikl po smrti proroka Mohameda v roce 632.

Původně to byla náboženská instituce, ale i státní útvar, který zahrnoval veškerá území ovládaná muslimy a ve kterém se striktně uplatňovalo islámské právo šaría.

Pátý a poslední chalífát, osmanský, zrušil v březnu 1924 turecký prezident Mustafa Kemal Atatürk.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist