Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl v noci z úterý na středu formálně obviněn z korupce, úplatkářství a porušení služebního tajemství. S odvoláním na prohlášení justice to uvedla francouzská média, podle kterých Sarkozymu může hrozit až desetileté vězení.
Vyšetřující soudkyně exprezidenta neumístily pod soudní dozor a budou ho vyšetřovat na svobodě. Sarkozy obvinění popírá.
Obvinění ze strany vyšetřujících soudců podle francouzského práva předpokládá, že proti podezřelému existují závažné a nezvratné skutečnosti, z nichž lze vyvozovat jeho podíl na spáchání trestného činu. Podezřelý se stává stranou trestního řízení.
Podobné obvinění, které ve Francii vede zpravidla k soudnímu procesu, je ranou pro Sarkozyho případné ambice vrátit se do čela opoziční pravice a kandidovat v příštích prezidentských volbách.
Policisté předali Sarkozyho vyšetřujícím soudkyním v Paříži poté, co ho od úterního rána 15 hodin zadržovali a vyslýchali v sídle protikorupční policie v pařížském předměstí Nanterre.
Soudkyně uznaly, že existují potřebné důkazy, a Sarkozyho začaly formálně vyšetřovat před možným procesem. Brzy ráno, kolem 2:00 hodiny středoevropského času, byl exprezident propuštěn a bude vyšetřován na svobodě.
I pro Sarkozyho má platit presumpce neviny, říká Hollande
Nynější prezident François Hollande dnes zdůraznil, že i u Sarkozyho musí platit presumpce neviny. Podle mluvčího Stéphanea Le Folla prezident na jednání s vládou také připomněl princip nezávislosti justice ve Francii.
Vyšetřující soudkyně Patricia Simonová a Claire Thépautová zároveň obvinily také Sarkozyho advokáta Thierryho Herzoga a zástupce prokuratury Gilberta Aziberta.
Sarkozyho případ se týká především podezření, že se prostřednictvím Herzoga pokusil získat tajné informace o očekávaném rozhodnutí kasačního soudu v jedné své právní kauze výměnou za příslib prestižního postu v Monaku pro Aziberta. Šlo o vyšetřování, zda od nejbohatší ženy Francie Liliane Bettencourtové, dědičky kosmetické firmy L'Oreal, přijal peníze na podporu své volební kampaně v roce 2007.
Protikorupční policie poslala Sarkozyho do vazby, chce ho vyslýchat kvůli korupci - čtěte ZDE
Sarkozy kvůli Bettencourtové před soud nepůjde. Obvinění byla příliš slabá - čtěte ZDE
Protikorupční policie také prověřovala, zda někdo neoprávněně neinformoval Sarkozyho o tom, že jeho telefonické hovory byly loni odposlouchávány. Toto mimořádné opatření týkající se bývalého prezidenta justice nařídila v případu podezření, že bývalý libyjský diktátor Muammar Kaddáfí financoval Sarkozyho vítěznou volební kampaň v roce 2007. Hlavou státu pak byl Sarkozy do roku 2012.
Náhlý obrat ve vyšetřování podezření z korupce, které začalo 26. února, přichází v době, kdy Sarkozy byl stále více zmiňován jako možný zachránce své opoziční konzervativní strany UMP, která se ocitla v bezprecedentní krizi v důsledku skandálu kolem falešných faktur.
Jak dlouho bude trvat další vyšetřování Sarkozyho, nelze podle médií odhadnout. Podle webu týdeníku Le Nouvel Observateur to může být více měsíců, podle Le Figaro takové řízení trvá v průměru půldruhého roku. Jisté je, že Simonová a Thépautová na závěr svého šetření exprezidenta buď pošlou před soud, nebo ho obvinění zprostí.
Blbec na zdi. Na nástěnce hanby francouzských odborářů jsou ministři, novináři i Sarkozy - čtěte ZDE
Sarkozyho advokát Herzog již dříve označil podezření svého klienta z korupce a úplatkářství za "politickou aféru", ve které podle něj byly použity i nelegální postupy. "Tato fakta spočívají jen na odposleších, které odmítáme a proti jejichž legálnosti budeme tvrdě bojovat. Budeme se bít," řekl dnes podle Le Nouvel Observateur Herzogův asistent Paul-Albert Iweins.
I další Sarkozyho spojenci zpochybňují nestrannost vyšetřujících soudkyň. Starosta města Nice Christian Estrosi řekl v rozhlasové stanici France Info, že Hollandeova vláda rozdmýchala "atmosféru nenávisti". Podle časopisu Valeurs Actuelles soudkyně patrně plní úkol kabinetu, aby zabránily všemi dostupnými prostředky Sarkozymu kandidovat v prezidentských volbách v roce 2017. Socialistický premiér Manuel Valls ale jakákoli obvinění ze spiknutí odmítl.
Sarkozyho jméno se objevuje ve vyšetřování šesti různých případů. Nejvíce se v poslední době v médiích přetřásalo vyšetřování údajných podvodů ve financování jeho prohrané volební kampaně v roce 2012, kdy se ucházel o druhé funkční období a prohrál se socialistou Françoisem Hollandem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist