Z Noginského záchranného centra u Moskvy vyrazila do jihoruského města Rostov na Donu kolona s humanitární pomocí ministerstva pro mimořádné události určenou pro obyvatele východní Ukrajiny.

Jde však o další kontroverzní krok Moskvy. Tuto pomoc odmítla kyjevská vláda s odůvodněním, že Moskva neurčila konkrétního adresáta, jemuž má být zásilka předána.

Kyjev obviňuje Rusko, že posílá přes hranice vzbouřencům zbraně včetně tanků, obrněných transportérů a raketometů a další vojenský materiál a také bojovníky.

Moskva by proto měla podle ukrajinského vedení přispět k uklidnění situace spíš tím, že zabrání takovéto podpoře vzbouřenců.

Mluvčí ministerstva pro mimořádné události Alexandr Drobyševskij podle ruské agentury Interfax novinářům sdělil, že kolonu tvoří dvanáct vozidel naložených 90 tunami potravin, léků, hygienických prostředků a dalších životně důležitých věcí.

"Čech" na východě Ukrajiny

Ani o víkendu neutichly na východě Ukrajiny zbraně. Armáda a separatisté se vzájemně obviňují z porušování příměří, minomety ostřelovaly například letiště v Kramatorsku.

Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že v městečku Novooleksiivka v Chersonské oblasti zadržela velitele jedné z povstaleckých jednotek na východě Ukrajiny zvaného Čech.

Proč muž dostal takovou přezdívku, není zřejmé, ale podle SBU se jednalo o občana Ukrajiny. Se svým 25členným oddílem prý zajišťoval přepravu zbraní, bojové techniky i diverzantů z Ruska. Zadržený je obviněn z terorismu.

Ukrajinská média minulý týden informovala o údajném českém dobrovolníkovi z Brna, který se představil jako Ivo Stejskal a tvrdil, že bojuje za povstaleckou Doněckou lidovou republiku. Prý se k tomu rozhodl, když v televizi viděl, co se děje na jihovýchodě Ukrajiny, což označil za genocidu "rusko-ukrajinského" národa.

Putin chce znovu prodloužit příměří

Vladimir Putin v neděli požádal ukrajinského prezidenta Petra Porošenka o opětovné prodloužení příměří na východě Ukrajiny. To má vypršet v pondělí večer.

Porošenko původně týdenní příměří naposledy prodloužil v pátek o tři dny.

Putin svou žádost vznesl při nedělním společném telefonickém rozhovoru, kterého se kromě něj a Porošenka zúčastnili také francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová.

Související