Rušnou diplomatickou dohru má sobotní incident u ruského velvyslanectví v Kyjevě, které napadl dav demonstrantů rozhořčených sestřelením ukrajinského armádního letadla v Luhansku. Incident, který stál život 49 lidí, v Kyjevě vyvolal hlučný protest. Dav házel na areál ambasády kamení, zápalné lahve a dělobuchy, poškodil několik aut a vyvrátil vstupní dveře. Místo ruské se na stožáru u velvyslanectví objevila ukrajinská vlajka.

Rusko v noci na neděli požádalo o svolání Rady bezpečnosti OSN, žádost ovšem delegáti západních států vetovali. Jejich krok vyvolal prudkou reakci ruských poslanců, kteří obvinili Radu bezpečnosti z "krádeže mezinárodního práva".

Podle šéfa zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexeje Puškova "mezinárodní právní systém praská ve švech". Podle poslance Leonida Kalašnikova byly "normy mezinárodního práva nahrazeny politickými intrikami západních států".

"Západ dal Kyjevu volnou ruku nejen pro vraždy a genocidu civilistů, ale i pro útoky proti ruským zájmům," konstatoval poslanec Vjačeslav Nikonov. Ministr zahraničí Sergej Lavrov si na postup Západu stěžoval v telefonátu kolegům z Německa a Francie Franku-Walteru Steinmeierovi a Laurentu Fabiusovi.

Demonstranti, kteří se shromáždili u velvyslanectví, prý chtěli, aby "tekla krev", řekl Lavrov podle ruských médií. Moskva kvůli sobotní "orgii", jak incident před ambasádou nazvala, poslala do Kyjeva oficiální nótu, ve které žádá nalezení a potrestání viníků a náhradu za újmu. Na záležitost si Moskva stěžovala také u Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Ministr zahraničí se přidal k vulgaritám

Oleje do ohně v neděli přililo video zveřejněné na serveru YouTube. Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja, který v sobotu večer přišel demonstranty před ruské velvyslanectví uklidnit, se na něm připojuje k posměšnému popěvku hrubě urážejícímu prezidenta Vladimira Putina.

"Říkám snad, že jsem proti protestům? Jsem naopak pro. Jsem tu s vámi a volám 'Rusko pryč z Ukrajiny'! Ano, Putin je ču..., ano," prohlásil ministr a poslední větu pak s demonstranty skandoval. Deščycjovo chování vyvolalo v Moskvě znechucení. Podle ruského ministerstva zahraničí tato epizoda jen ukazuje, jací lidé se v Kyjevě dostali k moci po pádu prezidenta Viktora Janukovyče.

"Co mě obzvlášť šokovalo je, že prozatímní ministr zahraničí Andrij Deščycja...se připojil k takzvaným demonstrantům u velvyslanectví,...a dovolil si učinit vyjádření, která jsou za hranicemi slušnosti," řekl podle ruských médií Lavrov. "Je mi jasné, od koho to musí přebírat," prohlásil podle agentury Reuters v narážce na USA, které jsou spojencem Ukrajiny.

"Je to mimo jakýkoli komentář," řekl moskevskému rozhlasu zmocněnec ministerstva pro lidská práva Konstantin Dolgov. "Pokud si ministr zahraničí dovolí v přítomnosti kamer takové věci, pak si musí uvědomit, jaké závěry z toho poplynou, co bude následovat. Je to samozřejmě pobuřující," řekl Dolgov.

Podle Puškova by se měl prezident Petro Porošenko svého ministra zahraničí zbavit. "Ten člověk se nedokáže kontrolovat," řekl Puškov a dodal, že Rusko by mělo zastavit dialog s Kyjevem a přerušit dodávky plynu na Ukrajinu. "Nedovedu si představit, jak kdokoli, a už vůbec ne představitel Ruska, s ním zasedne za jednací stůl po podobných výlevech," doplnil kolegu poslanec Kalašnikov.

Po útoku radikálů ve Slavjansku zůstali tři mrtví

Povstalci ve východoukrajinském Slavjansku se v neděli pokusili prorazit obklíčení a zaútočili na kontrolní posty bojovníků Národní gardy. Oznámilo to v Kyjevě velení ukrajinské "protiteroristické operace". Útok radikálů se nezdařil, na místě zůstali tři mrtví. Přestřelky a minometné ostřelování hlásí ukrajinská média i z Luhanska.

Na Ukrajině byl vyhlášen státní smutek za oběti sobotního sestřelení armádního letadla na luhanském letišti. Tragédie si vyžádala 49 obětí. Prezident Petro Porošenko pohrozil útočníkům tvrdou odvetou, podle některých ukrajinských médií v kyjevském parlamentu sílí volání po vyhlášení výjimečného stavu ve východních regionech.

V poledne Ukrajinci uctí památku mrtvých minutou ticha. Vlajky na státních budovách byly spuštěny na půl žerdi, televizní kanály zrušily vysílání zábavných pořadů.

Proruští radikálové v neděli rozšířili informaci, že dopravní letoun Il-76 si v sobotu mohla na luhanském letišti sestřelit ukrajinská armáda sama. "Na letišti trvají přestřelky už týden, bojují mezi sebou vojáci ze Lvova a Dněpropetrovska," uvedla podle agentury ITAR-TASS tisková služba povstalců. "V sestřeleném letadle letěli dněpropetrovští výsadkáři. Vojáci ze Lvova možná chtěli změnit poměr sil," tvrdí tisková služba.

Samozvaná Luhanská lidová republika se ale už v sobotu k útoku na ukrajinský letoun přihlásila. Její mluvčí Oksana Čigrinová uvedla, že armádní letoun "porušil nařízení lidového gubernátora Valerije Bolotova o bezletové zóně nad Luhanskem". V Bolotovově rozkazu se údajně uvádí, že proti narušitelům mají být přijata "příslušná opatření".

Jasno do sporu nakonec podle agentury ITAR-TASS vnesl sám Bolotov. Na tiskové konferenci v Luhansku dnes potvrdil, že ukrajinské letadlo sestřelili povstalci. "Devátého června jsem vydal dekret o bezletové zóně nad Luhanskou lidovou republikou. Ignorovali to. O čtyři dny později naše protivzdušné jednotky sestřelily Il-76, který převážel vojenskou techniku, munici a posily do našeho týlu," řekl "lidový gubernátor". Nevyloučil, že incident může armáda využít "k dalšímu zesílení akcí proti civilnímu obyvatelstvu".

Lebeď: Armáda odváží civilisty z bojových zón

Mluvčí armádní "protiteroristické operace" Alexij Lebeď v ukrajinské televizi oznámil, že bezpečnostní složky zřídily na východě země humanitární koridor pro evakuaci civilistů z bojových zón. Armáda podle něj na kontrolních postech prohledává soukromé automobily a linkové autobusy a prchající civilisty doprovází dál do vnitrozemí. Povstalci existenci koridorů popřeli.

Zřízení evakuačních koridorů nařídil minulé úterý prezident Petro Porošenko. Chce tímto krokem zabránit dalším obětem mezi civilním obyvatelstvem. Podle neoficiálních údajů při střetech armády a Národní gardy s proruskými vzbouřenci zahynuly v Doněcké a Luhanské oblasti už stovky lidí.

"Na kontrolních stanovištích prohledáváme soukromé automobily a linkové autobusy i pěší," prohlásil Lebeď. "Zvláštní pozornost věnujeme mužům," dodal. Vojáci podle Lebedě kontrolují, zda lidé opouštějící místa bojů nejsou příslušníky "teroristických skupin". Civilisty armáda doprovází na bezpečné místo.

Informaci o evakuačních koridorech v neděli popřel šéf samozvané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin. "Vytvoření koridorů nic nenasvědčuje. Hovořit o nějakých koridorech v podmínkách pokračujících bojů je nesmysl. Jde jen o další populismus," řekl Pušilin ruské agentuře ITAR-TASS.