Ukrajinské ozbrojené síly v pátek ovládly přístavní město Mariupol a tamním proruským separatistům přitom způsobily značné ztráty. Podle ukrajinských médií o tom na Facebooku informoval ministr vnitra Arsen Avakov.

"Operace začala ráno v 04.50 (03.50 SELČ). Pokračuje podle plánu. Všechny klíčové opěrné body teroristů jsou nyní pod kontrolou," oznámil nejprve ministr. O něco později pak napsal, že v 06.34 byla na městské radnici vztyčena ukrajinská vlajka.

Bez upřesnění rovněž sdělil, že ztráty "teroristů" jsou vysoké, zatímco na straně jednotek zapojených do "protiteroristické operace" jsou jen dva zranění.

Do akce v centru Mariupolu, které je odříznuto, byly nasazeny oddíly Národní gardy a speciální jednotky ministerstva vnitra. Podle zprávy Národní gardy, kterou cituje agentura ITAR-TASS, jsou na straně vládních sil zraněni čtyři bojovníci, z toho jeden těžce.

Agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na místní zdroje informovala, že příslušníci 79. samostatné výsadkové brigády, kteří se účastní vojenské operace proti separatistům na východě Ukrajiny, padli do léčky rebelů. Dva vojáci prý zemřeli a 21 dalších utrpělo zranění.

Nejasné je, kde ke střetu došlo. Některé zdroje uvádějí, že se boj odehrál u Slavjanska v Doněcké oblasti. Podle jiných to bylo na hranici mezi Doněckou a Rostovskou oblastí.

Vojenský analytik Dmytro Tymčuk, který vede skupinu, jež si říká Informační odboj, dnes na Facebooku napsal, že jednotky "protiteroristické operace" při bojích zničily nebo vyřadily dva tanky a tři obrněné transportéry a několik nákladních aut v rukou povstalců. O život ale přišli čtyři příslušníci ozbrojených sil a 31 bylo zraněno.

Ukrajina se připravuje na zastavení dodávek plynu

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v pátek vyzval centrální úřady, aby připravily energetický sektor na výpadky v dodávce ruského plynu s platností od pondělí. Pověřil zároveň národní regulační komisi, aby zavedla "hospodářsky odůvodněné" tarify za přepravu ruského plynu přes ukrajinské území. Rusko premiér obvinil z ohrožení energetické bezpečnosti Ukrajiny i Evropské unie.

Ukrajinská energetika, příslušná ministerstva a oblastní správní úřady mají podle Jaceňuka přejít na režim fungování, který bude počítat s pondělním zastavením dodávek ruského plynu. Jaceňuk zároveň pověřil ministerstvo spravedlnosti, aby ve spolupráci se společností Naftogaz připravilo žalobu na Rusko k arbitrážnímu soudu ve Stockholmu.

Ruský plynárenský monopol Gazprom v minulých dnech po neúspěšných cenových jednáních s Kyjevem varoval, že od pondělního rána bude trvat na platbách předem a dodávat bude na Ukrajinu jen takové objemy plynu, které ukrajinský Naftogaz předem zaplatí. Tato situace nastane, pokud Ukrajina do pondělí nesplatí část dluhu za dřívější plynové dodávky ve výši 1,95 miliardy dolarů.

EU posílá finanční podporu

Evropská komise poslala do Kyjeva 250 milionů eur (asi 6,7 miliardy korun) na podporu státních institucí a reforem v zemi. Uvedla to mluvčí komise. Peníze jsou částí programu za celkem 350 milionů eur (asi 9,5 miliardy korun), který komise a ukrajinská vláda dohodly a podepsaly před měsícem v Bruselu.

Zbývajících více než sto milionů eur z celkové částky má následovat v příštích měsících. Poskytnutí bude podmíněno pokrokem v boji proti korupci, ve správě veřejných peněz, ale i ústavními změnami a reformami soudnictví či volebních zákonů.

V květnu podepsaná dohoda počítá také s deseti miliony eur (asi 270 milionů korun) na rozvoj občanské společnosti. Cílem celého programu je podpora přípravy Ukrajiny na uzavření asociační dohody a spojené smlouvy o volném obchodu. Dokument, jehož politické části už byly podepsány v březnu, by měl být definitivně stvrzen na okraj nejbližšího unijního summitu 27. června v Bruselu.

Z Evropy už na Ukrajinu začaly odcházet peníze v rámci půjčky z takzvaného programu makrofinanční pomoci v celkové výši 1,6 miliardy eur (přes 43 miliard korun). Půjčka je součástí širšího balíku finanční pomoci, který EU slíbila poskytnout Ukrajině letos v březnu. Celkem by Ukrajina měla získat v podobě půjček a záruk nejméně 11 miliard eur.