Islamističtí radikálové po dobytí významných měst v severních částech Iráku postupují směrem k metropoli Bagdádu, od níž jsou vzdáleni méně než 100 kilometrů.
Jejich mluvčí ve středu vyzval všechny stoupence, aby se zapojili do pochodu na irácké hlavní město.
Irácké letectvo odpovědělo a bombardovalo pozice radikálů v severoiráckém městě Mosul a jeho okolí. Záběry z útoku vysílala irácká televize.
Irácký parlament se ve čtvrtek nesešel v dostatečném počtu, aby rozhodl o vyhlášení výjimečného stavu, o což poslance požádal premiér Núrí Málikí. Výjimečný stav by podle listu The New York Times mohl rozšířit pravomoci vlády a zahrnout například také omezení médií i pohybu civilistů či vyhlášení zákazu vycházení. Některé pravomoci by mohly být převedeny na armádu.
Podle agentury DPA se nepotvrdila středeční zpráva, podle níž se islamistům ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) podařilo získat město Tikrít v provincii Saláhaddín. Ani etnicky smíšený Kirkúk, který leží v ropné oblasti na východě, zatím v moci ISIL není. I když tam federální vojáci opustili posty, obrany strategických míst se ujali kurdští milicionáři. Kirkúk je domovem Arabů, Kurdů i Turkmenů a leží ve významné ropné oblasti severně od Bagdádu.
Přijel je povzbudit jeden z ministrů vlády iráckého autonomního Kurdistánu, avšak útočníci napadli jeho konvoj. Ministr Džaafar Mustafá vyvázl nezraněn, o život však přišel jeden milicionář.
Status Kirkúku je dlouhodobým sporem Kurdů s Bagdádem, protože Kurdové chtějí i tuto oblast získat.
Ve čtvrtek již podle policejního zdroje AFP ISIL ovládá také město Dúluja, z něhož je od Bagdádu dělí pouhých 90 kilometrů. Jeden z místních obyvatel agentuře řekl, že ozbrojenci prošli ulicemi města a nesetkali se s odporem, po vládních silách prý nebylo ani vidu.
Povstalci z ISIL se pokusili ovládnout také nedaleké město Sámarra, kde jim v tom však vojáci zabránili. V Sámaře, která leží asi 120 kilometrů od Bagdádu, je významná šíitská svatyně.
V rukou ISIL není ani Bajdží, v němž leží největší ropná rafinerie země. Radikálové se snažili město i zařízení dobýt ve středu, ale ministr ropného průmyslu Abdal Karím Luajbí řekl, že Bajdží je stále v rukou iráckých úřadů.
Mluvčí ISIL na videozáznamu zveřejněném ve středu vyzval stoupence skupiny, aby se "vydali na Bagdád", a obvinil Málikího z nekompetentnosti. Premiér, který dlouhodobě čelí kritice ze strany sunnitů, požádal ve středu všechny skupiny obyvatel o podporu vládních jednotek v boji proti islamistům. Chce také, aby parlament vyhlásil výjimečný stav, o čemž mají poslanci rozhodnout ve čtvrtek.
Mluvčí ISIL ve čtvrtek podle agentury AP pohrozil, že se skupina zmocní i jihoiráckých měst Karbalá a Nadžaf, jejichž svatyně patří k nejposvátnějším místům šíitského islámu. Tuto výzvu ale podle AP nebylo možné ověřit.
Radikálové již v úterý dobyli Mosul, správní středisko provincie Ninive. Před ozbrojenci tam uteklo přes půl milionu lidí.
NATO nezasáhne, Obama "nic nevylučuje"
Zatím se nepotvrdily zprávy, že irácká vláda požádala o intervenční útok na ISIL Američany. Spojené státy stejně jako Británie, které byly vůdčími členy koalice, jež v roce 2003 svrhla režim Saddáma Husajna, ve čtvrtek prozatím vyloučily jakoukoli intervenci v podobě vojáků.
K případné pomoci iráckým úřadům se vyjádřil rovněž americký prezident. "Nic nevylučuji," uvedl Obama na dotaz, zda Spojené státy zvažují například útoky bezpilotními letouny či další podobné akce s cílem zastavit tamní radikály. USA podle Obamy mají zájem na tom, aby se z Iráku nestala základna džihádistů. Jestliže budou ohroženy jejich bezpečnostní zájmy, jsou prý Spojené státy připraveny vojensky zasáhnout, dodal Obama. Viceprezident Joe Biden si ve čtvrtek také telefonoval s iráckým premiérem Núrím Málikím, podrobnosti o jejich konverzaci ale nebyly zveřejněny.
Podle francouzského ministra zahraničí musí mezinárodní společenství situaci v Iráku okamžitě začít řešit. "Postup Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) vážně ohrožuje jednotu a svrchovanost Iráku a je rovněž vážnou hrozbou pro stabilitu celého regionu," uvedl Laurent Fabius ve svém prohlášení.
Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen zatím nevidí, jak by aliance měla zasáhnout do dění v Iráku. Řekl ale, že NATO situaci sleduje a vyzývá k ukončení násilí.
Rassmusen, který je nyní na návštěvě ve Španělsku, se také vyjádřil k zadržování tureckých občanů v Iráku. "Rozhodně odsuzuji zajímání rukojmích a důrazně žádám jejich okamžité propuštění," řekl na tiskové konferenci. "Dovolte mi zdůraznit, že nevidím, jakou roli by mělo NATO mít v Iráku," dodal.
NATO prý má podrobné informace od Turecka, které spojence informovalo na mimořádném zasedání Severoatlantické rady svolaném na tureckou žádost. Ankara zatím nepožaduje ze strany vojenského paktu žádnou podporu, schůzka byla prý pouze informativní.
Radikálové z organizace ISIL v úterý obsadili severoirácký Mosul a postupují na jih k Bagdádu. Unesli také 28 tureckých řidičů kamionů a jako rukojmí drží padesátku zaměstnanců tureckého konzulátu v Mosulu. Zástupce tureckého Svazu mezinárodní dopravy už sice oznámil, že bylo propuštěno 31 lidí, mezi nimiž jsou řidiči, Ankara to ale zatím nepotvrdila. Turecké úřady tvrdí, že stále vyjednávají o propuštění 80 tureckých občanů.
ISIL je nejbohatší teroristická organizace
ISIL chce ustavit v severních oblastech Sýrie a Iráku islámský stát a spoléhá na podporu sunnitských kmenů. V Sýrii drží území východní ropné provincie Dajr az-Zaur. Podle analytiků za ISIL bojují bývalí vojáci armády někdejšího prezidenta Saddáma Husajna, kteří museli po Saddámově pádu z vojska odejít. Iráckou armádu nyní tvoří lidé vycvičení americkou a britskou armádou.
Islámští radikálové při zabírání částí iráckého území vykradli několik bank a získali tak 500 miliard iráckých dínárů (8,7 miliard korun). Podle serveru International Business Times (IBT) je tak sunnitská radikální skupina Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) nejbohatší z teroristických organizací.
Většinu peněz její členové údajně ukradli z centrální banky v Mosulu, který obsadili v úterý. Jako první o tom informovala kurdská televize a zprávu potvrdil guvernér provincie Ninive, jejímž střediskem je Mosul. Podle kurdských zdrojů zmizelo také množství zlatých cihel.
Je-li zpráva pravdivá, pak je ISIL nyní bohatší než teroristická síť Al-Káida a jměním se vyrovná státům jako Tonga, Kiribati nebo Marshallovy ostrovy.
ISIL usiluje o vytvoření islámského státu na severu Iráku a Sýrie. Ovládá už pohraniční části obou států, v Iráku provincii Ninive a z velké části také Anbár. Z oblasti Mosulu už uprchlo půl milionu lidí. Nově nabyté bohatství podle IBT ztíží irácké vládě účinně proti ISIL zakročit.
Podle přehledu IBT jsou nejbohatšími teroristickými skupinami ve světě afghánský Taliban se jměním 70-400 milionů dolarů (1,4-8,1 miliard korun), libanonský Hizballáh (200-500 milionů dolarů, z nichž 120 pochází z Íránu), palestinský Hamas (70 milionů dolarů) a somálské milice Šabáb (70-100 milionů dolarů).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist