Irácký premiér Núrí Málikí v uplynulých dnech několikrát slíbil, že vládní síly nepodniknou útok na město Fallúdža, které ovládli islamisté hlásící se k teroristické síti al-Káida.

Dal naopak čas sunnitským kmenům, které v oblasti žijí, aby islamisty vyhnaly samy. Jenže podle místních obyvatel se nic takového neděje a radikálové naopak své pozice ve městě stále více upevňují. Podle agentury Reuters se zvýšil počet jejich bojovníků a do oblasti neustále proudí i desítky zbraní.

Město ležící pouhých 50 kilometrů západně od Bagdádu ovládli na začátku ledna radikálové z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL). Fallúdžu ihned obklíčila irácká armáda, která čeká na další rozkazy.

Ofenzivu zatím nepodnikla, protože chce předejít krveprolití a velkému množství obětí mezi civilisty. Militanti ale nevypadají, že by se chtěli z oblasti začít stahovat, naopak jich přibývá a stejně tak se zvyšuje počet ručních zbraní, minometů, raketometů a protiletadlových zbraní, které mají k dispozici.

"Podle našich zdrojů ve Fallúdži se počet militantů za posledních pár dní zvýšil na více než 400," řekl nejmenovaný místní představitel. Zbraně a bojovníci proudí do města zejména z jihu, kde žijí kmeny, které se vzpírají centrální vládě. "Kmeny okolo Fallúdže nejsou ke kabinetu vůbec loajální," řekl jeden z vyjednávačů ve městě Muhammad Badžárí.

Armáda v této oblasti podle něj nemá pod kontrolou vůbec nic a nemůže zde například uzavřít silnice, aby nárůstu počtu radikálů zabránila.

Militanti z ISIL se snaží získat obyvatele Fallúdže na svou stranu. Ve městě rozhazovali letáky s výzvami, aby se tamní občané chopili zbraní a pomohli jim v boji proti armádě. Kromě toho skupina občany požádala o finanční podporu a také poskytnutí přístřeší svým bojovníkům.

I nadále nicméně probíhají i vyjednávání mezi ISIL a místními kmenovými vůdci, zatím ale neúspěšně.

"Neočekáváme, že bojovníci z ISIL budou reagovat nějak pozitivně," uvedl nejmenovaný vyjednávač. "Přišli, aby získali kontrolu nad městem... takže dostat je pryč bez boje nepůjde," dodal.

Podle iráckých úřadů zemřelo při dnešních střetech militantů s vládními silami a při bombových útocích nejméně 30 lidí. Z toho v hlavním městě Bagdádu přišlo o život při minometné palbě, výbuchu bomb v autě a střelbě nejméně 14 lidí a dalších 55 jich bylo zraněno.

Další útoky se mimo jiné uskutečnily ve městě Kirkúk na severu země, kde zemřela jedna osoba a 15 utrpělo zranění. K výbuchům se zatím nikdo nepřihlásil, atentáty podobného druhu ale většinou organizují teroristé napojení na al-Káidu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist