Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg se má dostavit před soud v Íránu. Nařídil to tamní soudce. Spoluzakladatel největší světové sociální sítě má odpovědět na stížnosti některých lidí, podle nichž aplikace Instagram a Whatsapp vlastněné touto americkou společností narušují jejich soukromí. Soudce také nařídil tyto dvě aplikace zablokovat, informovala dnes polooficiální agentura ISNA s odvoláním na představitele íránských islamistických milicí.

Facebook a další sociální média jako Twitter a YouTube už jsou v zemi zakázané. Vysoce postavení činitelé k nim mají volný přístup a třeba ministr zahraničí je aktivní na Twitteru. Íránská mládež a technicky zdatní jedinci se kontrolu internetu snaží obejít.

Síť pro sdílení fotografií Instagram patří k novějším službám Facebooku. Její zablokování nařídil minulý týden kvůli obavám o soukromí i jiný íránský soud. Uživatelé v Teheránu se ale dnes v poledne mohli do této sítě i do služby Whatsapp dostat, napsala agentura AP. Whatsapp je službou k bezplatnému zasílání textových zpráv přes mobilní telefony.

Vláda umírněného prezidenta Hasana Rúháního je proti tomu, aby byly takové weby zakázané, dokud úřady nevytvoří místní alternativu. Konzervativní kruhy ale Rúháního viní z toho, že se mu nedaří zastavit pronikání západní kultury, kterou považují za dekadentní, do Íránu.

Podle AP je vysoce nepravděpodobné, že se miliardář a jeden z nejvlivnějších mužů planety Zuckerberg před soudem objeví. Mezi Íránem a Spojeným státy neexistuje dohoda o vydávání osob. Některé íránské soudy v minulých letech vydaly podobná rozhodnutí, která nebylo možné provést.

Související