Pod dlouhé době Rusko vyjádřilo spokojenost s kroky Kyjeva. Vlivný ruský poslanec Leonid Sluckij pochválil "memorandum míru a porozumění," které v úterý schválil velkou většinou hlasů ukrajinský parlament. Dokonce prohlásil, že je ruský parlament připraven k "okamžitému navázání co nejširšího dialogu" s Ukrajinou.
Dokument předpokládá ústavní reformu, nový status ruštiny, decentralizaci a amnestii pro povstalce na východě země, pokud složí zbraně. Podle vlivného ruského poslance může být memorandum pro další vývoj klíčové.
Sluckij, šéf výboru pro záležitosti postsovětských států, považuje schválení ukrajinského dokumentu za "zdravé rozhodnutí".
Ruský parlament podle něj vítá, že "poprvé za několik posledních měsíců" schválili ukrajinští poslanci správné prohlášení. Může se stát klíčovým pro "obrat Ukrajiny k uvědomělé občanské kooperaci a širokému dialogu mezi parlamentem a občanskou společností".
Ruský parlament je podle Sluckého připraven k "okamžitému navázání co nejširšího dialogu" s Ukrajinou, který prý ostatně ve formální rovině ani na minutu neustal. "Teď se objevila šance na maximálně efektivní parlamentní diplomacii," předpověděl ruský poslanec.
Ukrajinské memorandum obsahuje závazek výrazné decentralizace cestou posílení pravomocí místních samospráv. Předpokládá ústavní reformu včetně reformy soudnictví a bezpečnostních složek, možnost vyhlašování místních referend a posílení pravomocí parlamentu na úkor hlavy státu.
Zvláštní pozornost věnovali poslanci statusu ruštiny, kterou hovoří podstatná část obyvatel neklidného východu. Zvolili kompromisní formulaci, podle níž bude ruštině přiznán "status oficiálního jazyka vedle ukrajinštiny jako jazyka státního".
Memorandum obsahuje příslib amnestie pro účastníky protestních protivládních akcí, které ovládly města na východě Ukrajiny. Amnestie se bude vztahovat na všechny osoby, které se nedopustily těžkých zločinů. V platnost má vstoupit až v případě, že ozbrojené skupiny složí zbraně a vyklidí okupované objekty.
Podle ukrajinských médií podpořilo dokument 252 ze 319 přítomných poslanců. Komunisté se zdrželi údajně kvůli nesouhlasu s nejasným vymezením statusu ruštiny. Poslanci strany Svoboda nehlasovali, protože dokument považují za "neúčinný".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist