Za odhalení odposlouchávacího skandálu americké tajné služby NSA získaly prestižní Pulitzerovu cenu listy The Guardian a The Washington Post. Deníky loni zveřejnily podrobné informace, které jim poskytl bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden, který se nyní skrývá v Rusku. Cenu v kategorii služby veřejnosti listům udělila Kolumbijská univerzita, která hodnotí významné novinářské a literární počiny v celkem 21 kategoriích.

V příslušných článcích britského a amerického deníku se veřejnost dozvěděla, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) shromažďovala informace o telefonických hovorech a e-mailech milionů Američanů. Zprávy vycházely z dokumentů zveřejněných Snowdenem.

 

Později pak vyplulo na povrch, že sledovány byly i miliony cizinců, včetně desítek hlav států a vlád, což zkomplikovalo diplomatické vztahy USA i s jejich spojenci.

Novináři Glenn Greenwald, Ewen MacAskill a Laura Poitrasová z The Guardian a Barton Gellman z listu The Washington Post již za tyto materiály dostali žurnalistickou cenu George Polka za rok 2013.

Zveřejnění rozsáhlého špionážního programu NSA po teroristických útocích z 11. září 2001 vyvolalo vlnu rozhořčení v americké i světové veřejnosti a vedlo k přípravě změn těchto programů. Snowden, který nyní žije v ruském exilu, byl ve Spojených státech obviněn ze špionáže a dalších trestných činů a v případě usvědčení mu hrozí až třicetileté vězení.

Ocenění za informování o útoku v Bostonu

Další významné Pulitzerovo ocenění spojené s odměnou 10 000 dolarů (skoro 200 000 Kč) dostali pracovníci listu The Boston Globe za rychlé zpravodajské pokrytí loňského bombového útoku na maraton v Bostonu, při kterém zahynuli tři lidé. Cenu získali v kategorii bleskové zpravodajství.

Deník The New York Times získal Pulitzerovu cenu ve dvou fotografických kategoriích za reportáže z bostonského atentátu a pak také z teroristického útoku na nákupní středisko v Keni.

Pulitzerovy ceny se v USA udělují mimo jiné za investigativní reportáž, domácí zprávy, mezinárodní zpravodajství, komentář, aktualitu, úvodník či komiks. Oceňovány jsou též knihy - nejlepší próza, poezie, biografie či autobiografie, nejlepší kniha o historii USA a od roku 1943 i hudební skladba. V kategorii próza získala Pulitzerovu cenu Donna Tarttová, známá bestsellerem Tajná historie, za knihu The Goldfinch.