Za odhalení odposlouchávacího skandálu americké tajné služby NSA získaly prestižní Pulitzerovu cenu listy The Guardian a The Washington Post. Deníky loni zveřejnily podrobné informace, které jim poskytl bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden, který se nyní skrývá v Rusku. Cenu v kategorii služby veřejnosti listům udělila Kolumbijská univerzita, která hodnotí významné novinářské a literární počiny v celkem 21 kategoriích.

V příslušných článcích britského a amerického deníku se veřejnost dozvěděla, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) shromažďovala informace o telefonických hovorech a e-mailech milionů Američanů. Zprávy vycházely z dokumentů zveřejněných Snowdenem.

 

Později pak vyplulo na povrch, že sledovány byly i miliony cizinců, včetně desítek hlav států a vlád, což zkomplikovalo diplomatické vztahy USA i s jejich spojenci.

Novináři Glenn Greenwald, Ewen MacAskill a Laura Poitrasová z The Guardian a Barton Gellman z listu The Washington Post již za tyto materiály dostali žurnalistickou cenu George Polka za rok 2013.

Zveřejnění rozsáhlého špionážního programu NSA po teroristických útocích z 11. září 2001 vyvolalo vlnu rozhořčení v americké i světové veřejnosti a vedlo k přípravě změn těchto programů. Snowden, který nyní žije v ruském exilu, byl ve Spojených státech obviněn ze špionáže a dalších trestných činů a v případě usvědčení mu hrozí až třicetileté vězení.

Ocenění za informování o útoku v Bostonu

Další významné Pulitzerovo ocenění spojené s odměnou 10 000 dolarů (skoro 200 000 Kč) dostali pracovníci listu The Boston Globe za rychlé zpravodajské pokrytí loňského bombového útoku na maraton v Bostonu, při kterém zahynuli tři lidé. Cenu získali v kategorii bleskové zpravodajství.

Deník The New York Times získal Pulitzerovu cenu ve dvou fotografických kategoriích za reportáže z bostonského atentátu a pak také z teroristického útoku na nákupní středisko v Keni.

Pulitzerovy ceny se v USA udělují mimo jiné za investigativní reportáž, domácí zprávy, mezinárodní zpravodajství, komentář, aktualitu, úvodník či komiks. Oceňovány jsou též knihy - nejlepší próza, poezie, biografie či autobiografie, nejlepší kniha o historii USA a od roku 1943 i hudební skladba. V kategorii próza získala Pulitzerovu cenu Donna Tarttová, známá bestsellerem Tajná historie, za knihu The Goldfinch.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist