Bývalý spolupracovník americké špionážní Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden kandiduje do vedení univerzity ve skotském Glasgow.
Nominovala ho jedna ze skupin tamních studentů. O svém zástupci – takzvaném studentském rektorovi – ve vedení školy budou hlasovat v pondělí.
Snowden zveřejnil tajné materiály o rozsáhlém a plošném odposlouchávání Američanů, cizinců i zahraničních státníků. USA poté Snowdenovi zrušily pas a vydaly na něj zatykač. Američan žije v Rusku, kde dostal azyl.
Studenti mu za to chtěli vyjádřit vděčnost. "Za to, že projevil odvahu a podstoupil riziko, když odhalil zločinné jednání a korupci zpravodajských služeb", stojí v jejich prohlášení.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.






