Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov v neděli ráno vyhlásil začátek "protiteroristické operace" ve východoukrajinském městě Slavjansk. Proruští aktivisté tam od soboty okupují úřední budovy, včetně místních sídel policie a ukrajinské tajné služby SBU, kde se také zmocnili zbraní. Do akce jsou podle ministra zapojeny všechny bezpečnostní složky země.

Podle Avakova jsou mrtví a zranění na obou stranách. 

Rozhodnutí předcházelo mimořádné zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany země, které svolal úřadující prezident Oleksandr Turčynov.

Ten v neděli v podvečer řekl, že protiteroristická akce bude pokračovat za účasti armády. Rusko podle něj vede s Ukrajinou válku. 

"Protiteroristická operace začala ve Slavjansku. Je řízena protiteroristickým centrem SBU," citovala agentura Interfax z Avakovova vyjádření na Facebooku.

"Informací je zatím málo, ale podle očitých svědků nad městem od rána krouží vrtulníky, je slyšet střelba a výbuchy," napsal server newsru.com.

"Reakce bude velmi tvrdá, protože je rozdíl mezi demonstranty a teroristy," přislíbil ještě v sobotu Avakov a pohrozil "nulovou tolerancí vůči ozbrojeným teroristům".

Proruští aktivisté v sobotu kromě Slavjansku vnikli také do sídla policie v Kramatorsku. Podobný vývoj nastal i v Doněcku, kde místní policejní velitelství obsadilo asi 200 osob ozbrojených holemi. Regionální policejní prezident se následně podřídil jejich požadavku a odstoupil.

Na budově zavlál prapor separatistů. Do akcí se zapojovaly i obávané jednotky těžkooděnců Berkut, které v únoru rozpustila nově vzniklá ukrajinská vláda.

O situaci v sobotu telefonicky hovořili šéfové diplomacií Ruska a Ukrajiny. Ministr kyjevské vlády Andrij Deščycja ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi vzkázal, aby Rusko ukončilo "provokativní činnost" svých agentů na východě Ukrajiny, zatímco Lavrov označil za nepřijatelné hrozby Kyjeva, že proti proruským "demonstrantům" zasáhne.

Lavrov také vyzval Ukrajinu, aby "brala v úvahu legitimní požadavky jihu a jihovýchodu Ukrajiny, což zahrnuje i zapojení představitelů těchto regionů do procesu ústavní reformy".

Proruští ozbrojenci zostřují situaci na východě Ukrajiny, střílí se i z kalašnikovů - čtěte ZDE

Ukrajina přestala podle šéfa státní společnosti Naftogaz platit za ruský plyn - čtěte ZDE

Znepokojení nad nejnovějším vývojem na východě Ukrajiny vyjádřil Bílý dům. Zároveň varoval Moskvu před další ozbrojenou akcí na Ukrajině.

Situace podle Washingtonu připomíná to, co se nedávno stalo na Krymu. Ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vládu Bílý dům vybízí k ukončení všech snah o destabilizaci Ukrajiny a varuje před další vojenskou intervencí. USA také oznámily, že pokud se situace nezmění, zpřísní proti Rusku sankce.  

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:54
Nejdůležitější sobotní události na Ukrajině

- Ve východoukrajinských městech Slavjansku, Kramatorsku a Doněcku vtrhli proruští separatisté do sídel místní policie, začali stavět barikády a rozdávat zbraně.

- Bílý dům reagoval na situaci varováním Kremlu před vměšováním do ukrajinských záležitostí. Nemůže akceptovat podněcování a sabotáž z ruské strany, která prý podporuje radikály.

- Američané vyšlou 22. dubna na Ukrajinu viceprezidenta Joe Bidena.

- Šéf ukrajinské státní společnosti Naftogaz uvedl, že jeho země přestala platit za ruský plyn a tento stav má trvat, dokud se obě strany nedohodnou na nové ceně.

- Evropská unie musí podle šéfa komise Barrosa reagovat na situaci týkající se ruského plynu a jeho tranzitu přes Ukrajinu společně.

 

08:57
Spojené státy sledují východ Ukrajiny se znepokojením

Situace podle Washingtonu připomíná to, co se nedávno stalo na Krymu. "Jsme velmi znepokojeni soustředěnou kampaní proruských separatistů, která se odehrává na východní Ukrajině, zřejmě s podporou z Ruska," sdělila mluvčí americké národní bezpečnostní rady Laura Lucasová-Magnusonová.

Podpora z Ruska podle ní podněcuje k násilí a sabotážím a má za cíl podkopání a destabilizaci ukrajinského státu. "Viděli jsme podobné takzvané protestní aktivity na Krymu před ruskou anexí," uvedla také podle Reuters v prohlášení.

09:00
Ozbrojenci, kteří v sobotu obsadili policejní stanice ve východoukrajinských městech, prý vypadají stejně jako Rusové na Krymu

Militanti byli podle americké strany vybaveni specializovanými ruskými zbraněmi a stejnými uniformami, které měly ruské jednotky, jež napadly Krym.

"Ministr zahraničí John Kerry dal jasně najevo, že jestliže Rusko neučiní kroky ke zmírnění napětí na východní Ukrajině a nepřesune své vojáky od ukrajinských hranic, čekají ho další následky," uvedl diplomatický zdroj z blízkosti americké administrativy. Jaké by tyto následky mohly být, však již neupřesnil.

09:06
Na sociálních sítích se začaly objevovat fotky vrtulníků nad Slavjanskem
09:16
Ministr vnitra: Separatisté začali bez vyjednávání střílet

Ministr vnitra Avakov doporučil všem civilistům ve Slavjansku, aby v zájmu vlastního bezpečí nevycházeli ze svých bytů a nepřibližovali se k oknům.

"Předejte všem civilistům, ať odejdou z centra města, nevycházejí z bytů a nepřibližují se k oknům. Separatisté začali střílet po speciální jednotce bez vyjednávání...," citovala agentura Unian ministrovo vyjádření.

09:27
Britský spisovatel a novinář David Patrikarakos je přímo v Slavjansku

"Právě jsem se pokusil znovu dostat na barikády. Řekli mi, že mám odejít. Dav se spojuje do lidského řetězu. Ozbrojenci chodí sem a tam," píše spisovatel.

"Je tu elektrická a horká atmosféra. Lidé se připravují na konflikt," dodává na Twitteru.

10:06
Podle portálu Russia Today se střílí na checkpointech u Slavjansku

"Přístup do města je zablokován, autobusová doprava nefunguje," píše Russia Today.

10:21
Doněcký guvernér: Použijeme veškeré prostředky k obnovení pořádku

Guvernér Doněcké oblasti Sergej Taruta podle BBC řekl, že použije veškeré legitimní prostředky k obnovení pořádku v regionu. Obsazení policejních stanic a vládních budov podle něj byly teroristické činy a stejně tak k nim budou přistupovat bezpečnostní složky.

"Neidentifikovatelní ozbrojenci obsazovali policejní sídla po celém regionu, ničili je a vyzbrojovali lokální obyvatelstvo," řekl Taruta.

10:47
Generální tajemník NATO: Ruská propaganda je kouřovou clonou ruských ilegálních aktivit

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen podle BBC uvedl, že ruská propaganda proti Severoatlantické alianci a Západu není nic jiného než kouřová clona, která kryje ruské ilegální aktivity. Rusko anektovalo Krym s hlavní pistole u hlavy a porušilo tím všechny své mezinárodní závazky.

Rusko je nyní izolované od světa a jeho mezinárodní důvěryhodnost je porušena. To ale není v jejich zájmu, proto stojí Kreml před volbou, jestli zastavit obviňování druhých, stáhnout své jednotky, ustoupit a začít obnovovat důvěru.

11:45
Mrtví a zranění jsou prý na obou stranách

Operace ukrajinských speciálních jednotek si již zřejmě vyžádala oběti. Na straně vládních sil zatím padl důstojník SBU a dalších pět utrpělo zranění. 

"Slavjansk. Mrtví a zranění (jsou) na obou stranách. Na naší straně - důstojník SBU. Je zraněn vedoucí protiteroristického centra SBU a ještě další čtyři (lidé). Na straně separatistů - nezjištěný počet," uvedl ve stručné informaci ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov podle agentury Unian. Separatisté podle něj používají civilisty jako živý štít a pořádkové síly se nyní přeskupují.

12:12
Separatisté jsou aktivní i v dalších městech

Podle zahraničních zpravodajů na Ukrajině proruští ozbrojenci obsazují policejní stanice v dalších východoukrajinských městech, Mariupolu nebo Jenakijeve.

Podle BBC navíc ovládají ještě Družkovku. Spolu se Slavjanskem a Kramatorskem se tedy separatisté celkem drží v 5 městech.

12:55
VIDEO: Proruští ozbrojenci v sobotu večer obsadili policejní stanici v Kramatorsku a říkali, že jsou veteráni z Afghánistánu
13:27
VIDEO: Jak to vypadá za barikádami ve Slavjansku, natočil britský novinář Graham Phillips
13:35
Ozbrojenci obsazují další a další administrativní budovy

Čím dál více policejních stanic a vládních budov v Doněcké oblasti padá do rukou neidentifikovatelných ozbrojenců, píše zpravodaj BBC David Stern z Doněcku.

"Mají ruské zbraně a vypadají přesně jako ti kremelští vojáci, kteří byli přítomní na Krymu. Ukrajinská vláda nemá na výběr, jestli přistoupit k užití síly. Vypadá to, že bylo rozhodnuto za ni," dodává Stern.

13:42
Rasmussen: Vývojem v oblasti jsem "extrémně znepokojen"

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen pokládá za závažný vývoj, že se na východě Ukrajiny opět objevili muži v uniformách bez označení a se specializovanými ruskými zbraněmi. I Rasmussen připomněl, že přesně stejně byli vybaveni ruští vojáci při předchozím nelegálním zabrání Krymu.

13:57
Oběti jsou údajně i na straně proruských sil

Ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na jednoho z proruských aktivistů uvedla, že ve Slavjansku zahynul jeden ze stoupenců federalizace Ukrajiny a další dva utrpěli zranění. Prý ale padli i dva stoupenci kyjevského režimu.

"Dohromady zahynuli tři lidé. Dva ze strany Pravého sektoru, jak jim říkáme, a jeden náš. Ano, byli zabiti. A na naší straně jsou ještě dva zranění," řekl separatista Nikolaj Solncev.

14:01
Informace o situaci ve Slavjansku se různí

Ze samého Slavjansku přicházejí protichůdné zprávy. Podle informací ukrajinské pobočky agentury Interfax je prý už větší část města osvobozena od ozbrojenců.

Naopak podle ruských médií a twitterových účtů zahraničních zpravodajů se přestřelky omezily jen na dvě kontrolní stanoviště u výpadovek, ale v centru města, chráněném barikádami, panuje prý relativní klid.

14:07
Prezidentský kandidát Porošenko: Ozbrojenci jsou speciální jednotky ze zahraničí

Favorit květnových prezidentských voleb, miliardář Petro Porošenko, dnes obvinil Rusko, že neznámí ozbrojenci, kteří se ve Slavjansku v sobotu zmocnili policejní strážnice a pak i pobočky SBU a radnice, jsou členové "speciálních jednotek, průzkumných a diverzních skupin jiného státu".

14:55
K situaci se vyjádřila i šéfka evropské diplomacie Ashtonová

Catherine Ashtonová znovu ujistila evropskou podporou jednolité Ukrajině, její suverenitě a teritoriální integritě. Zároveň šéfka diplomacie Evropské unie vyzývá Rusko, aby Ukrajinu respektovalo stejným způsobem.

Moskvu také vybídla, aby stáhla své jednotky z hranice s Ukrajinou.

15:24
V Moskvě demonstrovali proti Putinově politice

Tři až pět tisíc přívrženců ruské opozice přišlo do centra Moskvy na takzvaný pochod pravdy. Akce byla svolaná na protest proti věznění odpůrců režimu Vladimira Putina a proti ruské politice vůči Ukrajině.

Podle policie bylo demonstrantů jen tisíc.  

15:52
Kyjev Post: Tři těžce zranění při potyčce mezi proruskými aktivisty a proukrajinskými demonstranty v Charkově

Podle serveru Kyjev Post napadli proruští aktivisté proukrajinské demonstranty v Charkově. Na místě byly slyšet výstřely a exploze. Nejméně tři lidé byli těžce zranění. 

16:17
Střety hlásí i východoukrajinské Záporoží

Zpravodaj z Ukrajiny hlásí další potyčky mezi proruskými a proukrajinskými demonstranty v Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. 

16:44
V Charkově bylo zraněno při potyčkách deset lidí, nikdo vážně

Podle agentury Interfax bylo při potyčkách mezi proruskými a proukrajinskými demonstranty v Charkově zraněno deset lidí. Nikdo však nemusel být hospitalizován. 

16:47
BBC: Protestující v Mariupolu okupují místní radnici

V Mariupolu sundali protestující z místní radnice ukrajinskou vlajku. Celá budova je podle serveru BBC okupována. 

17:13
Pozorovatelé OBSE dorazili do Slavjansku

Ruská média informují, že pozorovatelé mise OBSE dorazili do Slavjansku. Podle některých zdrojů  zde byl zabit novinář. Informace je ale zatím nepotvrzená.

17:23
USA jsou připraveny zpřísnit sankce proti Rusku

Pokud se situace na Ukrajině neuklidní a budou pokračovat nejnovější akce, Spojené státy jsou připraveny zpřísnit sankce proti Rusku. Prohlásila to americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová. 

"Viděli jsme, že sankce mohou být účinné, a jestli budou pokračovat akce z posledních dnů, tyto sankce zpřísníme.“

17:42
Turčynov: Antiteroristická akce bude pokračovat s pomocí armády

Úřadující ukrajinský prezident Turčynov ve svém projevu řekl, že antiteroristická akce na východě Ukrajiny bude pokračovat s pomocí armády. 

Podle něj Rusko tím, že pokračuje ve vyhrocování situace na východě země, začalo vést proti Ukrajině válku.

18:40
Server Slavgorod.com: Tři mrtví ve Slavjansku po zásahu ruských teroristů

Server Slavgorod.com.ua uvedl, že ruští teroristé stříleli ve Slavjansku na auto, na místě jsou údajně tři mrtví, z toho dva jsou občané Ruska. Třetí obětí je podle serveru kolemjdoucí. 

19:05
Turčynov dal separatistům ultimátum

Turčynov ve svém projevu řekl, že ti, kteří složí zbraně do pondělního rána, dostanou amnestii. Když se do pondělka situace neuklidní, zasáhne armáda. 

19:07
Ruské ministerstvo zahraničí: Mobilizace armády je kriminální nařízení

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Turčynovovo rozhodnutí mobilizovat armádu je kriminální nařízení. Informovala o tom agentura Interfax.

Podle Lavrova musí Západ dostat své ukrajinské spojence pod kontrolu. Zda bude, či nebude občanská válka, záleží na akcích, které Západ provede. 

19:31
Rada bezpečnosti OSN by se měla zabývat Ukrajinou

Ruské ministerstvo zahraničí požaduje, aby se situací na Ukrajině mimořádně zabývala Rada bezpečnosti OSN.

19:39
Ukrajina dává separatistům čas do šesti do rána

Separatisté mají čas na složení zbraní do 6:00 greenwichského času pondělního rána. Ukrajina poté bude řešit situaci vojensky. 

19:48
Ukrajina: Máme důkazy, že se Rusko podílelo na vyhrocení situace

Ukrajina tvrdí, že má důkazy o ruském podílu na situaci na východě země. "Máme jasný důkaz, že ruská tajná služba se podílela na separatistické vzpouře a přebírání vládních budov na východě Ukrajiny," řekl ukrajinský ministr zahraničí. 

Důkazy a svědecké výpovědi chce Ukrajina přednést na setkání zástupců EU, USA, Ukrajiny a Ruska 17. dubna v Ženevě. 

20:50
Janukovyč: Za krizi na Ukrajině částečně mohou USA

Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč řekl, že Ukrajina je na pokraji občanské války. Podle něj jsou za to částečně odpovědny Spojené státy, které brutálně zasáhly do situace. 

Podle Janukovyče navštívil Ukrajinu šéf CIA John Brennan a krátce poté Kyjev přikázal vojenské operace na východě země. 

Janukovyč také upozornil na to, že Ukrajina neúprosně směřuje k bankrotu.