Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pozastavuje s výjimkou Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) veškerou spolupráci s Ruskem. Podle vedení NASA je důvodem pokračující porušování ukrajinské územní integrity.

Vesmírná agentura toto rozhodnutí oznámila týden poté, co i přes ruskou anexi ukrajinského Krymu označila americko-ruské kosmické vztahy za dobré, napsala v noci na čtvrtek agentura AP.

V rámci nového přístupu nebudou zaměstnanci NASA cestovat do Ruska a ani přijímat ruské návštěvy. Také podle AP nebudou se svými kolegy z Ruska smět udržovat elektronický kontakt a ani pořádat společné telekonference.

NASA zprávu potvrdila ve zvláštním prohlášení poté, co z organizace unikl interní e-mail, ve kterém jsou zaměstnancům sdělovány okolnosti ukončení spolupráce s Rusy. 

I přes napětí mezi USA a Ruskem ohledně situace na Ukrajině se jedná o poměrně nečekaný krok. Ředitel NASA Charles Bolden ještě na začátku března prohlásil, že i přes ukrajinskou krizi jsou vztahy s Ruskem normální a nedotčené.

"Myslím si, že lidé zapomínají, že ISS byla během posledních 13 let nepřetržitě obsazená, a to i během mnoha mezinárodních krizí," řekl Bolden.

Právě aktivity týkající se ISS jsou jedinou výjimkou z rozhodnutí přerušit kontakt s Ruskem. NASA a ruská kosmická agentura Roskosmos budou "pokračovat ve společné práci na bezpečnosti a návaznosti operací" na orbitálním komplexu, uvedl v prohlášení Národní úřad pro letectví a vesmír.

K ISS 25. března odstartovala ruská loď Sojuz s Američanem Stevem Swansonem a Rusy Alexandrem Skvorcovem a Olegem Artěmjevem na palubě.

Spojené státy jsou na ruském kosmickém programu závislé, neboť v současné době nemají po vyřazení raketoplánů vlastní kosmickou loď, kterou by mohly dopravit astronauty do vesmíru. Američané proto využívají ruská plavidla Sojuz, za jedno místo v této kosmické lodi platí takřka 71 milionů dolarů, tedy přes 1,4 miliardy korun.

Jak ukončit závislost na Rusku

Podle prohlášení NASA je prioritou úřadu návrat startů pilotovaných letů od roku 2017 na americkou půdu a ukončení závislosti na Rusku.

NASA dlouhodobě bojuje s americkým Kongresem ohledně financování agentury. Ředitel agentury Bolden na konci března využil ochlazení vztahů mezi Washingtonem a Moskvou a na svém blogu Kongres za podfinancování amerického vesmírného programu tvrdě zkritizoval.

"Máme před sebou volbu mezi plnou finanční podporou prezidentova přání vrátit starty letů na americkou půdu a pokračováním v posílání milionů dolarů do Ruska," napsal Bolden. "Je to tak jednoduché," dodal.