Jen pár týdnů po opětovném navýšení dluhového stropu Spojených států, kdy všechny vládní úřady fungovaly v provizorním stavu, Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) přichází s nákladnou misí na Mars.

Už 18. listopadu přesně podle plánů vyšle na Mars sondu, která má zjistit příčiny toho, proč planeta kdysi přišla o většinu své atmosféry.

Družice se přiblíží k planetě až na zhruba 125 kilometrů od povrchu, aby posbírala příslušná data.

Celkové náklady na misi MAVEN se vyšplhají na 671 milionů dolarů. Sondě o hmotnosti 2,45 tuny, která se dostane do vesmíru pomocí rakety Atlas V, potrvá cesta na Mars deset měsíců.

Na oběžnou dráhu kolem rudé planety by měla dorazit v září 2014, informovala agentura AFP.

"Zbývají tři týdny. Jsme na prahu letů na Mars," prohlásil podle listu USA Today na pondělní tiskové konferenci projektový manažer David Mitchell.

Kromě monitorování atmosféry a ionosféry bude sonda zkoumat také vliv slunečního záření a slunečního větru a klimatické změny na Marsu.

Mise MAVEN má být podle Johna Grunsfelda z NASA významným krokem k pochopení minulého i současného vývoje Marsu. "Znalosti, které získáme, budou postaveny na uplynulých i probíhajících misích. Pomohou ale také budoucím výpravám ve vyslání lidí na Mars," dodal.

Raketa Atlas V odstartuje z floridského Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral 18. listopadu přesně ve 13:28 místního času (18:28 SEČ).