Rusko nestahuje své jednotky od ukrajinské hranice, řekl novinářům generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Zdůraznil, že masivní přítomnost ruských vojáků u hranic Ukrajiny nijak nesnižuje napětí.

Před jednáním ministrů zahraničí aliance, kterému bude krize okolo Ukrajiny dominovat, opět vyzval Moskvu ke stažení vojáků, dodržování mezinárodních závazků a zahájení konstruktivních rozhovorů s Ukrajinou.

"Bohužel nemohu potvrdit, že Rusko stahuje své vojáky. My to nevidíme," prohlásil Rasmussen.

Reagoval na informace médií, podle nichž mělo Rusko v minulých dnech stavy svých jednotek na hranicích výrazně snížit. Informace o rozmístění a pohybech ruských vojáků při hranicích se ale často výrazně liší a nelze je hodnověrně ověřit.

Šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij minulý čtvrtek prohlásil, že Rusko už stáhlo k hranicím s Ukrajinou na 100 000 vojáků.

Podle západních expertů je ale tento údaj výrazně nadsazený. Spojené státy odhadují stav ruských vojsk na 20 000, západoevropské bezpečnostní agentury uváděly počátkem minulého týdne počet 30 000.

Ministři zahraničí NATO se scházejí ve chvíli, kdy podle Rasmussena ruská agrese vůči Ukrajině zpochybnila vizi Evropy svobodné a mírové a od základu změnila evropské bezpečnostní prostředí.

Vojenskou konfrontaci v Evropě podle Rasmussena nikdo vidět nechce, správná je politická a diplomatická cesta.

Ruský postup, který Západ neuznává a na Moskvu kvůli němu uvalil sankce, přinesl nestabilitu přímo na hranice aliančních zemí, míní generální tajemník aliance.

NATO proto podle něj dnes zdůrazní své odhodlání ke kolektivní obraně, která začíná u možnosti odstrašit protivníka."Přijmeme takové kroky, aby bylo celému světu jasné, že neuspěje žádná hrozba vůči aliančnímu spojenci," prohlásil Rasmussen.

NATO posiluje své hlídky

NATO už posílilo vzdušné hlídky v Pobaltí, poslalo do východní Evropy stroje AWACS a hodlá revidovat a případně aktualizovat své operační plány zabývající se obranou potenciálně ohrožených zemí.

Někteří politici aliance už také hovoří o možnosti například vojenské základny v některé z pobaltských zemí. Rasmussen dnes v souvislosti s reakcí na krizi zmínil také změny v plánech vojenských cvičení a "odpovídající rozmístění", včetně třeba vyšší námořní přítomnosti v Černém moři.

Ministři zahraničí NATO dnes také rozhodnou o tom, jak politicky a prakticky v rámci nyní existující partnerské spolupráce pomoci Ukrajině. Nezávislá, suverénní a stabilní Ukrajina je podle Rasmussena klíčem k euroatlantické bezpečnosti.

"A dáme jasně najevo, že ruské akce jsou nepřijatelné," zdůraznil také Rasmussen. Ministři by dnes měli rozhodnout, které oblasti spolupráce budou i v nynějších, zcela změněných podmínkách moci pokračovat.

"Svým postupem Rusko podkopalo principy, na nichž stálo naše partnerství, a porušilo své vlastní mezinárodní závazky," prohlásil generální tajemník NATO.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist