Vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková stráví příštích několik dnů v rodném Dněpropetrovsku na východě země a politice se věnovat nebude. Expremiérka chce především navštívit svou matku, kterou kvůli internaci v Charkově dva a půl roku neviděla. O úřad premiérky se údajně ucházet nebude.
Dosavadní prezident Viktor Janukovyč odcestoval neznámo kam. Distancovala se od něj i jeho Strana regionů.
Mluvčí Tymošenkové Maryna Soroková v neděli dementovala informaci o tom, že se Tymošenková už rozhodla o své účasti v letošních prezidentských volbách. "Tato otázka není na pořadu dne," řekla Soroková. Podle agentury ITAR-TASS informaci o své kandidatuře oznámila Tymošenková svým příznivcům krátce po sobotním propuštění z nemocnice, kde si léčila nemocnou páteř.
O Tymošenkové se přitom v neděli hovořilo jako o jedné ze tří možných kandidátů na premiéra. Mezi dalšími favority jsou předseda strany Vlast Arsenij Jaceňuk či bývalý ministr a podnikatel Petr Porošenko. Do úterý má parlament rozhodnout o koalici a budoucí vládě.
Od Viktora Janukovyče se v neděli distancovala jeho Strana regionů. Podle vedení je sesazený prezident odpovědný za desítky lidských obětí, které si vyžádaly střety mezi demonstranty a policií v Kyjevě.
"Ukrajinci jsou obelháni a okradeni. Ani to ale není nic ve srovnání s hořem, které prožívají desítky ukrajinských rodin. Ukrajina byla zrazena, lid poštvali proti sobě," píše se ve vyjádření donedávna nejsilnější strany v zemi.
O novém lídrovi se údajně nyní radí ukrajinští oligarchové. Podle organizačního výboru opustilo poslaneckou frakci Strany regionů už 72 zastupitelů a stále přibývají další.
Zpravodajské agentury potvrdily zásah doněcké letištní služby, která zastavila pokus prezidenta Janukovyče uprchnout ze země. Kde nyní odvolaný prezident je, není známo. Jeho mluvčí prohlásil, že o jeho poloze nemá žádné informace. Někteří bývalí státní činitelé uprchli do Ruska, o dalších se spekuluje.
Nové vedení ukrajinského ministerstva vnitra zahájilo vyšetřování zhruba 30 vysokých ministerských úředníků, kteří jsou podezřelí z podílu na útocích proti demonstrantům v centru Kyjeva.
Nový šéf parlamentu Oleksandr Turčynov dočasně převzal i prezidentské pravomoci.
V Kyjevě jsou stále demonstranti, ve městě je ale klid.
Rusko-ukrajinské spory na východě
Na východě země dochází k menším sporům. V druhém největším ukrajinském městě Charkově se rozhořela hádka o to, zdali strhnout sochu Vladimira Iljiče Lenina. V části západní země jich už téměř dvě desítky strhli.
O starostovi Charkova se spekulovalo, že uprchl. Byl ale prý jen na pracovní cestě v Ženevě.
Na Krymu demonstranti ve městě Kerč strhli ukrajinskou vlajku a na její místo vyvěsili vlajku Ruska.
Parlament v neděli také zrušil jazykový zákon, který prosazoval prezident Janukovyč. Ten povoloval v regionech s vyšším počtem rusky hovořících osob oficiálně používat ruštinu. Rusko se už vyjádřilo, že chce rusky hovořícím osobám pomoci, například s výukou dětí v ruštině.
Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) i představitelé EU vyjádřili obavy z možného rozpadu Ukrajiny. Český europoslanec Jan Zahradil (ODS) označil rozdělení Ukrajiny za bezpečnostní hrozbu pro Česko.
On-line reportáž
Evropští představitelé ve své nejnovější reakci na vývoj na Ukrajině vyzvali k zachování územní celistvosti této země. Vyjádřila se tak šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová i německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.
Rusko chce přispět Ukrajině finančním záchranným balíčkem, ten podmínilo vznikem nové vlády. Uvedl to podle agentury ITAR-TASS ruský ministr financí Anton Siluanov.
"Politická situace se náhle změnila a my musíme vědět, se kterou vládou jednáme. Proto jsme se rozhodli počkat, než vznikne nový kabinet," řekl novinářům Siluanov.
Mezitím, podle serveru Russia Today, svou pomoc Ukrajině nabídl i Mezinárodní měnový fond (MMF). "Budeme ale muset tuto otázku s někým na Ukrajině, která je členem MMF, projednat," řekla předsedkyně MMF Christine Lagardová.
List Ukrajinskaja pravda uvedl, že celou noc do kyjevské rezidence prezidenta Janukovyče proudily davy lidí. Podle slov opoziční "sebeobrany", tedy jakési provizorní domoobrany, nešlo takové množství lidí zastavit.
Na pozemku vily prý nedochází k žádným potyčkám ani vandalismu. Přesto si prý někteří návštěvníci berou "suvenýry" v podobě propisek, županů a dalších věcí. Podle listu cenné věci nikdo neodnáší "protože zde nejsou".
Na sobotním zasedání výkonného výboru kyjevské organizace Strany regionů, jíž je čestným předsedou parlamentem odvolaný prezident Janukovyč, uctili památku obětí protestů a odsoudili činy vyšších orgánů strany. Organizace zdůraznila, že vedení města, ani kyjevská organizace strany nemají žádnou spojitost s událostmi, které vedly ke krveprolití a ztrátě na životech. Na konci zasedání většina členů výkonného výboru, včetně předsedy, opustila stranu. Informuje o tom ukrajinská agentura UNIAN.
Под Львовом снесли памятник Советскому солдату #майдан pic.twitter.com/vtCA79TfTA
— Иван Алексеев (@AlexeewQ) February 23, 2014
Agentura UNIAN s odvoláním na rozhovor s poslancem strany Vlast uvedla, že pravděpodobnými kandidáty na nového ukrajinského premiéra budou předseda strany Vlast Aresnij Jaceňuk, bývalá premiérka Julija Tymošenková či bývalý ministr Petr Porošenko.
Jiná jména podle agentury prý nepadla. Některá ukrajinská média se domnívají, že by ukrajinský parlament mohl o novém premiérovi hlasovat již dnes.
Blízký spolupracovník Viktora Janukovyče Jurij Mirošničenko řekl, že neví, kde se prezident v tuto chvíli nachází. "Dnes jsem s prezidentem nebyl v kontaktu, nevím, kde je," sdělil podle serveru Gazeta.ru s odvoláním na informace agentury ITAR-TASS.
Od 10 hodin (SEČ) jedná ukrajinský parlament. Očekává se například hlasování o možném kandidátovi na premiéra.
Podle agentury ITAR-TASS bude ukrajinský parlament projednávat návrh na zastavení činnosti vládnoucí Strany regionů a ukrajinské komunistické strany. Návrh podal jediný poslanec Radikální strany a pravděpodobně nemá šanci na úspěch.
V ukrajinském parlamentu dnes jedná delegace 12 poslanců Evropského parlamentu. Její členové se mají v pondělí setkat i s propuštěnou expremiérkou Julijí Tymošenkovou, jež patří mezi favority na uvolněné křeslo předsedy vlády. ČTK to dnes telefonicky sdělil jeden z členů delegace, český europoslanec za ČSSD Libor Rouček.
Mykola Azarov, ještě nedávno premiér Ukrajiny za Stranu regionů, je stále na Ukrajině. Agentuře UNN to řekl poslanec Strany regionů Nestor Šufrič. Popírá tak informace agentury Interfax, která sdělila, že Azarov je v Moskvě. I další blízcí spolupracovníci Viktora Janukovyče, včetně odvolaného prezidenta, mají prchat ze země. V Moskvě je podle deníku Ukrajinskaja pravda bývalý místopředseda parlamentu Igor Kaletnik.
Poslanci strany Svoboda chtějí podle agentury ITAR-TASS na území Ukrajiny zakázat rozhlasové a televizní vysílání ze zemí, které nepodepsaly Evropskou úmluvu o přeshraniční televizi. Smlouvu například podepsalo Rusko, ale nikdy ji podle stránek Rady Evropy neratifikovalo a nepřijalo. Z evropských států nejsou členy Rady Evropy jen Vatikán a Bělorusko.
Agentura cituje autory, kterým se nelíbí, že "občané Ukrajiny, kteří pokojně protestují, jsou nazývání teroristy a extrémisty, což je absurdní a nepravdivé".
"Některá média, která fungují v zemích, jež nepodepsaly Evropskou úmluvu o přeshraniční televizi, přináší neobjektivní informace a otevřeně volají po separatismu," stojí podle agentury v návrhu.
"Nevíme, kdo je hlavním představitelem opozice. Představitelem státní moci je parlament, prezident, možná bývalý, Janukovyč to není a jeho legitimita v podstatě není. Otázkou je, kdo dnes reprezentuje opozici, jestli je nějaká jednotící figura. To ukáže budoucnost," řekl český europoslanec Jan Zahradil v dnešním vysílání pořadu Partie na FTV Prima.
Nové vedení ukrajinského ministerstva vnitra zahájilo vyšetřování zhruba 34 vysokých ministerských úředníků, kteří jsou podezřelí z podílu na útocích proti demonstrantům v centru Kyjeva. Oznámila to dnes agentura Interfax s odvoláním na prohlášení nového ministra vnitra Arsena Avakova. Prokuratura vydala zatykač na bývalého ministra daňové správy a generálního prokurátora.
Úřadující generální prokurátor Oleh Mochnyckyj dnes v parlamentu oznámil, že exministr daňové správy Oleksandr Klymenko a bývalý generální prokurátor Viktor Pšonka jsou stíháni "za zločiny proti ukrajinskému lidu" a pátrá po nich speciální tým vyšetřovatelů.
Server Russia Today uvedl, že parlament anuloval Janukovyčův zákon, který upravoval používání jazyků menšin. Tento konkrétní zákon především dovoloval v převážně v ruskojazyčných regionech Ukrajiny používat ruštinu na oficiální úrovni v podnikání, při výuce i v jiných oblastech.
Tento zákon byl jedním z bodem Janukovyčovy volební kampaně.
During last night(6amFeb.23) health care teams to emergency medical care turned42persons,33were hospitalized |PR News pic.twitter.com/xWC0eIdeix
— Euromaidan PR (@EuromaidanPR) February 23, 2014
Vedení ukrajinské Strany regionů, ještě nedávno nejmocnější politické síly země, se dnes veřejně distancovalo od svého čestného předsedy Viktora Janukovyče. Obvinilo ssazeného prezidenta a jeho "bezprostřední okolí" z odpovědnosti za desítky lidských obětí, které si v uplynulém týdnu vyžádaly střety mezi demonstranty a policií v Kyjevě.
Německá společnost Tchibo zastavila kvůli současné situaci na Ukrajině plánovanou reklamní kampaň, v níž vystupuje opoziční vůdce Vitalij Kličko a jeho bratr Vladimir. Napsal o tom dnes německý nedělník Tagesspiegel am Sonntag.
Zpravodaj Gezety.ru informuje z Charkova, že se ve městě shromáždilo asi 5 000 lidí, jsou mezi nimi příznivci i odpůrci "Majdanu". Jedni se shromáždili u sochy Vladimíra Lenina, druzí u ukrajinského obrozeneckého literáta Tarase Ševčenka.
Policie je prý netečná a mnoho příslušníků pořádkových sil na místě není. Podle listu ani odpůrci protestů v Kyjevě nebrání Janukovyče.
"Provolávají, že je zloděj a zrádce, ale zároveň říkají, že v Kyjevě probíhá fašistická vzpoura," informuje Gazeta.ru
Poslanec strany Vlast Mykola Tomenko prý neoficiálně sdělil agentuře UNIAN, že expremiérka Ukrajiny Julija Tymošenková nebude kandidovat na post předsedkyně vlády.
Ruská agentura RIA Novosti píše, že Rusko chce pomoci těm občanům Ukrajiny, kteří mluví rusky. Ukrajinský parlament totiž zrušil zákon, který dovoloval oficiálně používat ruštinu v regionech, kde se většinově mluví rusky. Konkrétní rysy pomoci Rusko ještě upřesní, mělo by se jednat například o výuku dětí v ruštině.
Ukrajina musí co nejdříve zahájit ekonomické reformy a projít hlubokou politickou transformací. Země je na pokraji bankrotu a potřebuje finanční pomoc Evropské unie i Mezinárodního měnového fondu (MMF). V debatě České televize se na tom shodli evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle a velvyslanec ČR na Ukrajině Ivan Počuch.
Barikády chránící demonstranty na kyjevském náměstí Nezávislosti by mohly pomalu mizet již zítra. Řekl to představitel administrativy hlavního města Vladimír Makejenko. Rozebírání ale podmínil souhlasem protestujících.
Klidný protest na Krymu podle agentury UNIAN přerostl v nepokoje. V přístavním městě Kerč protestující sundali ze stožáru u radnice ukrajinskou vlajku a vyvěsili vlajku Ruské federace.
На гориспокоме г.Керчь поднят флаг РФ, флаг Украины снят. #Сепаратизм pic.twitter.com/a0iT1d7Zg8
— Александр Зайцев (@FreedomCHAO) February 23, 2014
Agentura UNN s odkazem na tiskové oddělní strany Vlast uvedla, že Tymošenková se kandidovat na premiérku nechystá. "Je to pro mě překvapení, že mě navrhli kandidátkou na premiérku. Nikdo to se mnou nekonzultoval. Díky důvěru, ale prosím, nepovažujte mě za kandidáta na předsedkyni vlády," řekla Julija Tymošenková.
Gennadij Kernes, starosta Charkova, se vrátil do města. Dříve se novináři domnívali, že odjel do Moskvy. Kernes byl údajně na pracovní cestě v Ženevě. Odvolaného prezidenta Janukovyče nazval "historií".
"Prezident Janukovyč už v zemi není," prohlásil podle serveru Gazeta.ru.
Na zachování územní celistvosti Ukrajiny se shodl ruský prezident Vladimir Putin během telefonického hovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Konstatovali také, že Berlín a Moskva mají společný zájem na stabilitě Ukrajiny, a to jak v politickém, tak i ekonomickém ohledu.
Poslanci dočasně pověřili výjonem prezidentské funkce předsedu parlamentu Oleksandra Turčynova. Zároveň odvolali Leonida Kožaru z postu ministra zarhaničí. Ten pravděpodobně uprchl ze země a údajně s sebou odvezl i veškerou finanční dokumentaci resortu. Parlament také odvolal ministry školství a zahraničí.
Oleksandr Turčynov ve svém projevu k národu řekl, že Ukrajina si uvědomuje důležitost vztahů s Ruskem a chce s ním mít rovnocenné dobré sousedské vztahy. Prioritou země je ale návrat do rodiny evropských národů. Cílem nové vlády bude podle něj stabilizovat ekonomiku, která je blízko k bankrotu.
Sergej Lavrov v rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym uvedl, že Janukovyčovi oponenti nedodrželi mírovou dohodu, kterou podepsali v pátek a chopili se moci. Nejdůležitější věcí je podle něj nyní zajistit splnění dohody zprostředkované třemi nejvyššími diplomaty EU.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist