Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč potvrdil dohodu s opozicí s tím, že vypíše předčasné prezidentské volby.

O funkci hlavy státu se bude zřejmě ucházet i opoziční vůdce Vitalij Kličko. Podle specialisty na dění na Ukrajině Michala Lebdušky má velké šance, jeho zvolení však není jisté. 

"Skutečně má dost problémů s konkrétním programem. V momentální situaci by ale snad nemuselo být tak těžké Janukovyče ve volbách porazit. Docela zajímavý může být třeba Serhij Tihipko (kandidát v prezidentských volbách v roce 2010 – pozn. red.),  řekl Lebduška v on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz.

Podle něj je spousta lidí na Ukrajině k opozici skeptická. Například předseda nejsilnější strany Baťkivščina Arsenij Jaceňuk byl dříve ministrem ve vládě Viktora Janukovyče. "A podobně jako spousta podobných lidí na Ukrajině přišel velmi podivným způsobem ke svému rozsáhlému majetku. To je také důvod, proč neproběhly větší protesty na východě Ukrajiny. I když je prezident hodně nepopulární i tam, pořád je mnohými vnímán jako "menší zlo". Na druhou stranu tady není nikdo jiný, kdo by si dokázal získat důvěru lidí a vést zemi," tvrdí Lebduška.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se